Tek Silivri
Son Dakika
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı Akaryakıta zam! Sosyal yardım başvuruları e-Devlet'ten yapılacak Esen:Böyle siyaset olmaz Güneysu: Esrar içiyorlardı! Serhat Dinçkurt ilçe başkanı oldu
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı
 
Tarihi köprüler açılıyor!
Tarihi köprüler açılıyor!
 
Esen: Peygamberimiz'in güzel ahlakı örnek olmalıdır
Esen: Peygamberimiz'in güzel ahlakı örnek olmalıdır
 
Yalçın: Hz Muhammed’i örnek almalıyız
Yalçın: Hz Muhammed’i örnek almalıyız
“Silivri’yle ilgili hayallerim var”
 

“Silivri’yle ilgili hayallerim var”

AK Parti’den Silivri’ye belediye başkan aday adayı olan Hüsnü Yaşar Yalman, 2014 Yerel Seçimleri ile ilgili değerlendirmeler yaparak; AK Parti’nin Silivri’de seçimi kaybetmesinin çok zor olacağına işaret etti

27 Kasım 2013 Çarşamba 10:57
Yazdır

Yalman, bu dönem aday seçilmemesi halinde meclis üyeliği, başkan yardımcılığı gibi hiçbir görevde olmak istemediğine de dikkat çekerek ‘Benim amacım çocukluğumdan beri belli. Belediye başkanı olmak istiyorum. Silivri’yle ilgili hayallerim var’ dedi.

Hüsnü Yaşar Yalman Kimdir?

20 Mayıs 1977 yılında Silivri’de doğdu. İlköğrenimine Turgut Reis İlköğretim okulunda başladı. Ardından Silivri Lisesinden mezun oldu. Dumlupınar Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünü, bölüm ikincisi olarak bitirdi. Sakarya Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. İstanbul’da çeşitli inşaat firmalarında çalıştı ve ardından Silivri’de Yalman İnşaat’ı kurdu. Çocukluğu Silivri Kale Mahallesinde geçti. Aslen Selanik göçmeni olan Hüsnü Yaşar Yalman evli ve bir çocuk babası. Yalman Ailesi uzun yıllardır tarım işleri ile de uğraşıyor. İnşaat Mühendisleri Odası, Manastırlılar Derneği, Silivri Ziraat Odası, Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifinde üyeliği bulunan Hüsnü Yaşar Yalman, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfında da mütevelli heyeti üyeliği yaptı.

Çocukluğum da siyasetin içinde geçti

Siyasete giriş nasıl oldu?

Siyasete giriş diye bir şey yok aslında. Ben hep siyasetin içindeydim. Fatih Mahallesinde doğarken siyasetçi doğuyorsunuz. Çünkü evlerde, kahvehanelerde siyaset hep ön plandadır. Geçmiş yıllarda Silivri’de siyasetin kalbi Kale Mahallesi’nde atıyordu. Babamda Demokrat Parti kökenlidir. Çocukluğumda evimizde aile arasında ya da bir misafir geldiğinde hep siyaset konuşulurdu. O yüzden siyasete hiç yabancılık çekmedim. Çocukluğumda hep Silivri ile ilgili hayaller de kurardım.

Başbakan Erdoğan benim için şehir kahramanıydı

1996 yılında İSFALT’da staj yapıyordum. O dönem üniversite 3. Sınıftaydım. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın görevden alındığı yıllar. Silivri de o günlerde Büyükşehir’e bağlı değildi. Annem aslen Bakırköylü olduğu için İstanbul’a çok sık gelip gidiyorduk. O yüzden İstanbul’u, o dönem yaşananları, sıkıntıları birebir gördüm. Başbakan Erdoğan büyükşehir belediyesinde olsun diğer bütün kurumlarda olsun bir şehir kahramanı gibi anlatılıyordu. Mesela İstanbul’un su sıkıntısını nasıl çözdüğü… Mühendis abilerimiz anlatırdı: Gece yarıları çizmelerini giyip Istıranca Dağlarında çalışan vatandaşlarının yanına gidip ‘İstanbul’un suya ihtiyacı var’ şeklinde konuşmalarını dinlerdik. Hizmet anlamında başbakanımıza olan hayranlığım o yıllarda başladı. Herkes kendisi belediye başkanı seçilmeden önce ‘Ülke şeriata dönecek, otobüslerde erkek kadın yerleri ayrılıp araya perde çekilecek, sakal bırakmayana kırbaç cezası gelecek’ diye saçma sapan konuşuyorlardı.  Karalama kampanyası anlayacağınız. Bakın şimdi İstanbul artık yaşanabilir bir şehir haline geldi. Bunun ilk mimari başbakanımızdır şüphesiz. O yüzden kendisi bir şehir kahramanıydı.

Partimizin DNA’sı sayılacak noktalarda görev yaptım

Ak Parti’de ne gibi hizmetlerde bulundunuz?

2008 yılında AK Parti’ye kayıt oldum. 6,7 ay sonra o dönem Ender Gezici başkanımızın seçildiği ilçe kongresinde yedek yönetim kurulu üyesi oldum. Sonra 2009 seçimlerinde 4. Sıradan il genel meclis üyesi adayı oldum. Seçimden sonra Teşkilatlanma Komisyon Başkanlığı yaptım. Mevcut İlçe Başkanımız Metin Karakaş, atama ile göreve geldikten sonra kendisinin ekibinde oldum ve başkan yardımcısı olarak görevime devam ettim. Etik olmaz düşüncesiyle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda  ki mütevelli heyetinden istifa ettim. Yerel yönetimler birim başkanlığı, mali ve idari işler birim başkanlığı yaptım. Partinin DNA’sı denilecek kilit noktalarda, partinin mahremiyetini ilgilendiren görevlerde bulundum.

İnsanların fikrini parçalamak atomu parçalamaktan daha zor

Genel değerlendirme yapacak olursak; AK Parti iktidarının gidişatı ve ülke gündemi konularında neler söylersiniz?

Şu 11 yıllık süreçte hangi göstergeyi ele alırsanız alın; Cumhuriyet Tarihi boyunca bu ülkeye yapılan hizmetler AK Parti ile ikiye üçe katlandı. Tabi ki memlekette taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun. Ama Ak Parti Hükümeti ile Türkiye bir ivme kazandı. Sürekli yurt dışında akrabalarım, tanıdıklarımın da konuşmalarından yola çıkarak söylüyorum. 15-20 yıl önceki Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında çok fark var. Mühendislik formasyonu dersi alırken hocamız bize “Kapasite kullanım oranına bakın” derdi. Bugün Türkiye’de kapasite kullanım oranı şu %75’lerde. Artık işsizlik yok; fabrikalar kapanmıyor. Ekonomi iyi gidiyor. Hatırlarsanız; eskiden dış ülkeler, Avrupa, Amerika bolluk içindeyken Türkiye hep ekonomik sıkıntı içerisindeydi. Şimdi Amerika’ya, Avrupa birliği ülkelerine bakıyorsunuz hepsi ekonomik sıkıntı da, krizde. Türkiye bundan etkilenmeden yoluna devam ediyor. Komşunuzda yangın çıkmış; alt katta sizin etkilenmemeniz mümkün mü? Bugün dünyada işler kötü giderken Türkiye’de daha da iyiye gidiyor. Bu şekilde bakılması gerek olaya. Mutlaka sıkıntılar vardır ama sistemi çalıştırmayacak, piyasada olumsuz koşullar yaratacak bir ortam yok. Biliyorsunuz Ak Parti’nin en fazla eleştiri aldığı konu ‘demokrasi, hak ve özgürlükler’ başlıkları. Bazı insanların fikrini parçalamak atomu parçalamaktan daha zor. Böyle dün vardı, bugün de olacak. Bugün ülkemizde insanlar kendilerini özgürce korkmadan fade diyor. İstediğini konuşuyor.

Aday Adaylığı fikri nerden çıktı?

Bu işin kesin bir başlangıç noktası yok. Süreç, içinde bulunduğumuz hayat, toplumun bakış açısı, durumdan vazife çıkarma hepsinin aday adayı olmamda payı var. Süreç diyelim. Silivri ile ilgili hayallerim var; hepsi harmanlandı ve bugünkü noktaya gelindi. Doğduğum büyüdüğüm ilçeye faydalı olmak istiyorum. İnsanın kendi doğduğu büyüdüğü ekmek yediği yerde faydalı olmak istemesi son derece normaldir

50 yaşımdan sonra bana belediye başkanı ol deseler olmam

Genç yaşta belediye başkan adayı adayı olmanın avantajı nedir sizce?

Ben belediye başkanlığında özellikle genç olmanın avantaj olduğunu düşünüyorum.  50 ya da 55 yaşından sonra bana gel belediye başkanı ol deseler kabul etmem. Siyasetin içinde olunca zaten görüyorsunuz:  Selami Değirmenci, Hüseyin Turan ve mevcut belediye başkanı Özcan Işıklar’ın yönetimine şahit oldum. Hepsi üstün performans gösterme, hep bir koşuşturma içinde olmak zorunda. Bu işin doğasında var bu. Bir belediye başkanı için vakit zaman çok önemli. İnsan gençken vücut olarak daha enerjik dinamik oluyorsunuz. Özellikle 35’li yaşlarda. Tabiki donanım ve kapasitede olacak. Ama 35-50 yaş aralığının belediye başkanlığı için ideal bir dönem olduğunu düşünüyorum.

Uzlaşmacı, duygusal, emeğe saygılıyım

Diğer AK Parti aday adaylarından sizi ayıran özellik nedir?

Hepsi partimize emek vermiş insanlar. Mukayese etmek olmaz. Ben kendimi tartmak istiyorum sadece. Aynı kardeşler bile bir birlerinden çok farklı. Mutlaka diğer aday adayı arkadaşlarımızdan,ağabeylerimizden ayrılan özelliklerimiz vardır. Bizi tanıyanlar bunun ayrımını yapar diye düşünüyorum. Ben kişisel portemi çizecek olursam; en başta uzlaşmacı bir insanım. Kavga gürültüyü sevmem. İşi nasıl hallederiz bağcıyı dövmeden nasıl üzüm yeriz onun peşinde oldum. Hayatım boyunca emeğe saygı duydum. Teşkilatımın emrinde oldum. Aynı zamanda çok duygusal biriyim.

Siyaset duygusallık kaldırır mı sizce?

Kaldırır kaldırmaz ama ben böyleyim. İnsanı hayvandan ayıran duygusallığı ve konuşmasıdır. Hislerini aldırmış bir belediye başkanı karşısındakinin ne hissettiğini anlayamaz. Yeri gelecek empati yapacaksın. Her zaman masanın arkasından bakmayacaksın.

Başarılı bir belediye başkanı nasıl olmalı?

Hoşgörülü olmalı. Özellikle seçildikten sona herkesi kucaklamalı. Çalışkan, gayretli VE herkese eşit mesafede olmalı.

İnsanların gönlüne giden yolları yapamadık

Sizce Ak parti 2009 seçimlerinde Silivri’yi neden kaybetti?

Bunlar konuşmaya kalksak bir sürü şey söylenir. Beldelerin kapatılmasına çok tepki oldu mesela. Başta bu işin lideri pozisyonunda olan Metin Karakaş ve Hüseyin Turan ile yaptığımız teşkilat içi değerlendirmelerle bizzat kendi sözleriyle “Çok hizmet ettik, çok yollar yaptık ama yol yaparken gönüllere giden yolları yapamadık” şeklinde beyanları vardı. Bende onların sözlerinden yola çıkarak aynısını düşünüyorum açıkçası. Sanırım orda bir eksiklik oldu. Hizmet eksiklikleri bir şekilde telefi edilir. Ama kalp kırgınlıkları kolay kolay düzelmiyor. Samimi duygularla o insanlara tekrar gitmek gerekiyor. Bu yüzden bu tespiti doğru ve yerinde buluyorum. Her türlü hizmetin telafisi vardır, belki yanlış yapılır ama telafi edilir.

Seçim güçlü teşkilatla kazanılır

Sizce AK Parti Silivri’de ki yerel seçimleri tekrar nasıl kazanır?

Silivri’de Ak Parti’nin %40-41 gibi bir kemik oyu var; bu bir gerçek. Teşkilata sahip olmak lazım. Teşkilat çok önemli. Seçim güçlü teşkilatla kazanılır; en başta o. Sandık başkanları, mahalle başkanları, mahalle yönetim kurulu üyeleri, kadın kolları, gençlik kolları herkesin bir arada tutarak söylüyorum. Sandık koordinatörlüğünden tutun da istişare kurullarına kadar.  Bir de bizim partinin tabanında olan, üzerinde AK Parti kimliği olan insanlar var. Belki şuan partide görevleri yok ama insanların üzerinde etkileri büyük.

Samimi duygularımızla gidip gönlünü almamız gereken insanlar var

AK Parti Silivri İlçe Teşkilatında küskünler var mı?

Küskün değil ama gönlü alınması gereken insanlar olduğu bir  gerçek. Ama bu her teşkilatta olur. Sadece bizim teşkilatımıza özel bir durum değil. Farklı siyasi partilerde var. Gönlü kırılmış insanların samimi duygularla tekrar kazanılabileceğini inanıyorum. Kalbi kırılan insana rol yapamazsınız. Kapısına gideceksiniz. Gönlünü açacaksınız, samimi olacaksınız ki tekrar kazanabilesiniz. Halk neyi istiyor onu iyi analiz etmek lazım. Sorunları doğru tespit edip yerinde müdahale edilirse AK Parti’nin kazanması değil kaybetmesi sürpriz olur. Kazanmamız daha kolay.

Silivri’nin çözülmeyecek bir sorunu yok

Silivri’nin en büyük sorunu nedir?

Silivri de bir yaz bir kış hayatı var. İkisi arasında ticari, sosyal, kültürel olarak çok büyük farklar var. Uçurum boyutunda diyebilirim. Etki ediyor. Esnaf mutlu ama Silivri’de bu memnuniyet bir türlü sağlanamıyor ve işler sıkıntılı gibi. Eksiklikleri var ama giderilmeyecek sıkıntısı yok. Giderilmeyecek derken yani kronikleşmiş bir sıkıntı yok. Mesela diğer ilçeler de artık ne yapsan olmuyor. Şehirle birlikte yaşıyor ve aşamıyorsun. Silivri bu anlamda aslında çok şanslı. Nazım İmar Planları geçti. Yeni yerleşim bölgeleri, sosyal donatı alanları ayrılmış durumda. Bu Silivri için bir nimet. Bazı ilçelerde bir park, okul, cami yapmak için bir sürü binayı istimlak etmeye kalkıyorlar. Silivri şu an gelişmeye müsait. Giderilmeyecek sorunu problemi yok. Ufak sıkıntılara gelince; bir kere toplumun mutlu olabilmesi için esnafın mutlu olması gerekiyor. Sloganım mutlu esnaf mutlu Silivri. Mesela Silivri’nin bazı esnafları çocuklarını, damatlarını işe yerleştirmek için, ön ayak olmamız için partiye geliyorlar. Aslında esnafın ‘bana çalışacak birini bulun’ diye bize gelmesi lazım. İşsizliği çözdüğünüz zaman sosyal kültürel hayatı da dengeye sokarsınız.

Mevcut Silivri Belediyesinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Geçenlerde de söyledim. Kızanlarla oldu; doğru söylüyorsun diyenlerde. Çok iyi yaptığı işlerde var;  yapamadığı beceremediği işlerde var. İyi yaptıklarına da, kötü yaptıklarına da örnek vermek mümkün. Çalışmalar yeterli mi; değil. Yeterli olduğunu görsem belediye başkan adayı olmam. Silivri’de iyi bir büyüme ve gidişat yok. Bundan dolayı aday adayı oldum. Mesela Belediye Başkanı Özcan Işıklar 2009 seçimlerinde ‘Benim İBB’ye ihtiyacım olmayacak. Hatta ben onlara borç para vereceğim” diyordu, ama olmadı. Demek ki stratejiye, plana, programa oturmamış ki gerçekleşmedi.

Eğer aday seçilemezseniz sizi aday olan kişinin yanında çalışmalarda, meydanlarda görebilecek miyiz?

Tabi ki olacağım. Ben bu yola çıkarken işin doğasında rekabet olduğunu biliyordum. Hırslıyım ama bu hırsım ne bana ne rakiplerime zarar vermez. Biz düşman değiliz, rakibiz. Başbakanımız ‘adayınız şu kişi’ diyene kadar hepsiyle rakibiz. Ama sonrasında eğer aday olamazsam teşkilatımın emrindeyim. Bana verilecek görevi canla başla yaparım. Kimsenin şüphesi olmasın.

En fazla çalışan teşkilat AK Parti’dir

AK Parti Silivri İlçe Teşkilatın çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Çok gayretli çalışıyorlar. Mahalle yönetim kurulu üyelerinden tutun, mahalle başkanlarına kadar, ilçe yönetim kuruluna kadar, kadın ve gençlik kollarıyla hepsini tek tek tebrik ediyorum. İşleri zor ve yerelde iktidar olmayan bir ilçede siyaset yapıyorlar. Özveride bulunuyorlar. İşlerinden, ailelerinden, gerek maddi gerek manevi özveride bulunuyorlar. Şu an Silivri’de en iyi çalışan parti teşkilatı AK Parti’dir.

Başka illerden insanlar bile Rumelili bir aday olsun istiyor

Silivri’de yerli aday baskısı hala hakim mi?

Nüfus müdürlüğünün verilerine göre Silivri’de  %40-45 arası Rumelili nüfusu bulunmakta. Kalan %55-60’lık oranda başka illerimizden gelen vatandaşlarımızdan oluşuyor.  İçlerinde en fazla oran Tokatlılar mesela. Ardından %1’lik oranlarla Samsunlular, Bayburtlular geliyor. Ama bakın Rumeli’ler hala fazla; yerli aday seçimi etkiler etkilemez değil. Anadolu’lu hemşerilerimizde Rumelili bir aday olsun diye bekliyor. Bana gelen tepkiler o yönde. Yüzüme karşı rol yaptıklarını sanmıyorum. Rumelili aday olsun, eşit olsun diyorlar. Alt yapısında şunu görüyorum. Hemşericilik babında kendi hemşerilerini tutup diğerini atmasın. İnsanlar eşit mesafede herkese eşit davranabilecek bir aday istiyor. Silivri’de yaşayan herkesi eşit kabul eden bir belediye başkanı istiyor.

Silivri’de aydın bir seçmen var

Bu seçimlerin kazanılmasında partinin mi yoksa aday olacak kişinin mi etkisi olacak?

Yerel seçimlerde kişiler mutlaka ön plandadır. Belediye Başkan adayı da, meclis üyesi listesi de. Çünkü burada yapılmış bir belediye meclis üyesi kadrosunun güvenilebilir, liyakatten uzak olması şart. Silivri küçük bir ilçe. Bakın geçmişte de örnekleri var bunun. Sanıyorum bir keresinde 3 seçim bir arada yapılmış. Anavatan Partisi genel seçimlerde birinci çıkarken yerel de belediye başkanlığını Selami Değirmenci kazanmıştı. Silivri’de aydın bir seçmen var. Sapla samanı ayırt edebilen, kişileri değerlendiren, iyi ölçen bir seçmen var. Kişiler çok önemli bu yüzden.

Hedefim tek: Aday olmak, seçim kazanmak ve hayallerimi gerçekleştirmek!

Aday olmazsanız sizi meclis üyesi listesinde ya da belediye başkan yardımcılığı görevlerinde görebilecek miyiz?

AK Partide görev alınmaz verilir. Benim amacım çocukluğumdan beri kafamda gelişen projeleri hayata geçirmek. Bunun için aday oldum. Meclis üyesi olursam bunları gerçekleştirebilmem çok zor. Meclis üyesi olmayı da düşünmüyorum. Ama il başkanımız, genel merkez ‘Şu misyonu sana yükledik, burada  olman gerekir’ derlerse; direnebildiğim kadar direnirim. Benim hayallerim var. Belediye başkanı olup projelerimi hayata geçirmek istiyorum. Verimli bir belediye başkanı olurum ama verimli bir meclis üyesi ya da belediye başkan yardımcısı olamam.  Bilgi birikim olarak tecrübe olarak, kafamdakileri gerçekleştirmek anlamında doğru zamanın bugün olduğuna inanıyorum. Son derece azimliyim ve kararlıyım. Benim hedefim tek. Aday olmak, belediye başkanı seçilmek ve hayallerimi gerçekleştirmek.

Silivri’yle alakalı beklentilerim var

Ben hayatı mütevazi yaşamaya gayret eden bir insanım. Kişisel anlamda belediye başkanı olayım diye, İlle de Hüsnü Yaşar Yalman belediye başkanı olsun diye yani kendimle ilgili bir beklentim yok. Benim  Silivri’yle alakalı beklentim var. Gençlerimizle çocuklarımızla alakalı beklentilerim var. Şehircilik anlamında bir hatanın telafisi 50 yıl sonra gerçekleşiyor. Benim bu anlamda çabalarım var. Bunu yapmak istiyorum ben. Hatalar olmadan.

Silivri için en önemli proje üniversite

Silivri ile ilgili projeleriniz var mı?

Adaylığım kesinleştikten sonra projelerimi açıklamayı daha doğru buluyorum. Projem olmasa neden aday olayım ki? Eğitim, kültür, sosyal hayatla ilgili bir çok projem var. Devlet üniversitesin değişimin başlangıcı olacağını düşünüyorum mesela. Alternatiflerde var ama önce üniversite. Çünkü üniversite bir çok işin önünü açacak.

Bizim aile felsefemiz: Aç yat dürüst yat

Aday adaylığınıza gelen tepkiler nasıl? Aileniz destekliyor mu?

Tabi ki ailemin desteği çok fazla özellikle babam ve kardeşlerim. Bizim ailede dürüstlük ön plandadır. Babamın bir sözü vardır: aç yat dürüst yat. Bu bizim aile felsefemizdir. Babam bize hep öyle yetiştirdi. Bugüne kadar alın teri dökmeden bir kuruş boğazımızdan geçmemiştir. Gündüz banka veznedarı olan gece tarla sürmeye giden bir babanın oğlu olmak çok büyük avantaj. Eşim de aynı şekilde. Aday adaylığıma sosyal sorumluluk olarak baktığı için ilçemize faydalı olmamı istiyor. Farklı siyasi partilerden de ideolojik olarak bakan insanlar var ve destekliyorlar. Bu beni mutlu ediyor.

Silivrililere gazetemiz aracılığıyla göndermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Öncelikle yaklaşan Kurban Bayramımızın Silivri’mize, İstanbul’umuza, Türkiye’mize, tüm Müslüman alemine, tüm insanlığa in e tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Barışa kardeşliğe dostluğa ihtiyaç var. Allah hepimizin karşısına salim ve akıllı başlı hareket edecek insanlar çıkarsın. En önemlisi de Müslüman ülkelerdeki karışıklıkların son bulmasını arzu ediyorum.Teşekkür ederim.

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: parti’den, silivri’ye, belediye, başkan, aday, adayı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1962 İlk James Bond filmi "Dr. No" gösterime girdi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur