Tek Silivri
Son Dakika
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı Akaryakıta zam! Sosyal yardım başvuruları e-Devlet'ten yapılacak Esen:Böyle siyaset olmaz Güneysu: Esrar içiyorlardı! Serhat Dinçkurt ilçe başkanı oldu
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı
 
Tarihi köprüler açılıyor!
Tarihi köprüler açılıyor!
 
Esen: Peygamberimiz'in güzel ahlakı örnek olmalıdır
Esen: Peygamberimiz'in güzel ahlakı örnek olmalıdır
 
Yalçın: Hz Muhammed’i örnek almalıyız
Yalçın: Hz Muhammed’i örnek almalıyız
‘Silivri’yi en iyi ben yönetirim’
 

‘Silivri’yi en iyi ben yönetirim’

CHP’den Silivri’ye belediye başkan aday adayı Abdullah Yıldırım, Silivri gündemini değerlendirdi ve Silivri’yi en iyi kendisinin yöneteceğini söyledi. Yıldırım, CHP Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu’ya ‘daha fazla çalışmadan, ötekileştirerek seçim alınmaz’ mesajı gönderdi.

27 Kasım 2013 Çarşamba 10:53
Yazdır

Polis Devleti olma yolunda ilerliyorlar

Genel bir değerlendirme yapacak olursak; Türkiye 2014 Yerel Seçimlerine nasıl bir siyasi, sosyal yapıda giriyor?

Ülkemiz 12 yıllık bir AKP iktidarında belli bir mesafe kat etti; inkâr etmek haksızlık olur. Fakat ekonomik anlamda demiyorum. Halkımız 12 sene öncesiyle mukayese edildiğinde refah seviyelerinde bir yükselme yok. Ülkemizin genel durumuna bakarsak; bölgede dünyada ne konumda olduğumuz tartışılır. ‘Dış ülkelerle sıfır sorun’ diyerek yola çıkan AKP iktidarının hangi sonuca geldiği ortada. Dün dünyayı Suriye ile savaşa devam eden Başbakan Erdoğan bugün ‘savaş istemiyoruz’ diyor. Niyetini inkâr ediliyor. Bugün komşu ülkelerimizle gerilim politikası izlenmekte. 3 ay öncesine kadar bütün dünyayı Ekonomik durum ortada; dolar aldı başını gidiyor. İnsanların ticari ticaret yaşamı zorlaştı. Özgürlükler anlamında ülke geriye gitti. Polis Devleti olma yolunda doğru gidiyoruz. Tamamen despotizm uygulanan bu dönemdeyiz.  Türkiye hak ettiği yerde değil. Son çıkan yasayla sendikaların grev hakları da kısıtlandı. Köylünün, esnafın, emeklinin durumu ortada. Türkiye böyle bir manzarayı hak etmiyor diye düşünüyorum.

Gözle görülür bir hizmet yok

Silivri hak ettiği yerde mi? Mevcut yönetimde aksaklıklar, yanlış ya da eksiklikler var mı?

Biz 5 sene önce göreve geldiğimizde hayallerimizde, projelerimizde Silivri’yi böyle düşünmüyorduk. Şu an olanlar; mevcut belediye başkanının yaptığı projelerdir. Bizim beraber düşündüğümüz projeler bunlar değildi.  Biz kalıcı bir şeyler yapmayı düşünmüştük. Halkımızın refahı, mutluluğu, yarınlara güvenle bakabilmesi düşüncesiyle yola çıkmıştık. Kısa bir dönem görev yaptık ve ayrıldık. Şu an daraltılan yollar, düzenlenen meydan çalışmalarından başka gözle görülür bir hizmet görmüyorum.

Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın yardımcılığını yaptınız ve sonrasında istifa ettiniz. Tartışma ortamı olmasaydı, milletvekilliği seçimlerinde yine istifa eder miydiniz?

Tabiî ki. Benim idealimde 2011 seçimlerinde milletvekilliği olmak vardı. Eğer daha öncesinde belediye başkanlıyla yaşadığımız küskünlük olmasaydı yine o gün geldiğinde görevimden istifa edecektim ve milletvekilliği için aday adayı olacaktım.

Makamlar benim kişiliğimi değiştirmez

Işıklar sizin için ‘kırgınlığımız dostluktan’ dedi. Sizin kırgınlığınızda dostluktan mıydı?

Sayın belediye başkanı Gerçek Gazetesinde şahsınıza verdiği bir demecinde ‘Sokaktaki jargonla, belediye yönetimindeki jargonu ayırt etmemiz gerektiğini söylemiş. Bu yüzden anlaşamadığımızı ifade etmiş. Ben belediye ve dışarıda ayrı ayrı bir jargon uygulamadım. Aksine, vatandaşın taleplerini, hizmetlerini karşılarken tabiî ki vatandaşın diliyle konuşacaksınız. İnsanlara bakış açınızı, dilinizi, şeklinizi değiştirmeyeceksiniz. Benim anlayışım bu; Başkanın ki daha farklı gibi gözüküyor.  Kendini, kendi ağırlığını hissettirmeyi düşünmüştür. Kendi ifadeleri ve düşünceleridir. Benim böyle olduğumu nasıl davrandığımı nasıl düşündüğümü kişiliğimi 20 senedir tanıyor; az çok biliyordur. Halka bakışımı değiştiremezdim. Makamlar benim kişiliğimi değiştirmez. Hangi makamdaysam o makamın gereğini en iyi şekilde yapmak için çalışırım. Tanıyanlar beni zaten bilir. Baştan beni böyle kabul edenlerin, daha sonra belirli makamlara gelince ‘jargonumuz uyuşmadı’ sözlerini doğru bulmuyorum. Ben belediye başkan yardımcı olmadan öncede, görevim süresince de, görevden ayrıldıktan sonra da hep aynıydım.

Işıklar ile bir daha çalışmam

Işıklar yine aynı demecinde ‘Yıldırım’la tekrar çalışabilirim’ dedi…

Tuhaf karşılıyorum bu cümleleri. O da aday adayı bende. Genel merkez kimi atar veya nasıl bir sonuç olur bilemem. Elbette ki hedefim aday olmak ve seçimi almak. Fakat bir insana güveniniz bir kere gitti mi bir daha geri gelmiyor. Ben bu anlayıştayım. Açık açık cevap vermem gerekirse ben birlikte çalışmayı düşünmüyorum. Doğmayan çocuğa don biçmek zor olsa gerek. Sonucu bekleyelim. Ben iddialı bir aday adayıyım. Aday olacağıma seçimi alacağıma yürekten inanıyorum. Bu açık kapıda kendi düşüncesi ve ifadesidir.

Özcan Işıklar’ı tekrar aday olması halinde destekleyecek misiniz?

Kişiler önemli değil. Ben partimi desteklerim; partimin emrindeyim. Partimiz kimi aday gösterirse bugüne kadar gösterdiğim gibi sonuna kadar katkımı gösteririm.

Bazı insanları affedecek kadar olgunum ama tekrar güvenecek kadar aptal değilim.

Işıklar’ın belediye başkanı olmasında ilçe başkanlığı döneminizde önemli bir rol oynamıştınız…

Doğru…Ama artık  yaşanmış bir şeyler ve üstünden geçen bir zaman var.  Bir takım şetleri gördükten sonra elbette bu mümkün değil. Ama o günkü şartlar değişikti. Ekip ruhu vardı. Beraber yola çıkmışlık, kader birliği vardı. Ama insanlar belli bir amaç uğruna mücadele ettikten sonra değişebiliyorlarmış. Bu soruyu şöyle özetleyelim; bazı insanları affedecek kadar olgunum ama tekrar güvenecek kadar aptal değilim.

Silivri Belediyesinde 19 ay belediye başkan yardımcılığı yaptınız. Sizin görev sürenizle şimdiki dönem arasında farklar var mı?

Benim görevde olduğum süre zarfında bana bağlı olan müdürlüklerde görevimi en doğru şekilde yaptığıma inanıyorum. Bazı eleştirilerim olacak ama dillendirmek doğru değil. Dışarıdan gözlemlemek tahlil ve tespit etmek daha kolay, daha sağlıklı sonuçlar doğuruyor. Ama kısaca belirtmemi isterseniz evet, birtakım aksaklıklar var.

Gıda Bankası’nı biz böyle düşünmemiştik

Mesela Silivri Belediyesi Gıda Bankası çok eleştiri aldı… Sizce esas amacına ulaştı mı?

Gıda bankası esas amacına ulaştığını düşünmüyorum. Biz market olarak düşünmüştük, ihtiyaç sahiplerine bir kart verip gelip oradan istedikleri zaman istedikleri ihtiyaçlarını almalarını sağlayacaktık. Şimdi biz ne verirsek onu alsınlar gibi bir durum var. Her ay, iki ayda bir, 45 günde bir alanlar var şimdi. Gıda bankamızın ne verirse onu alıyorlar mesela. başka şansları yok. Aşevi Projemiz daha farklı olacak. Olması gereken bir proje çünkü. Her gün sıcak yemek servisi olacak. Henüz tespit edilmedi ama yataktan kalkamayan, yetim, dul, bir sıcak yemeğe hasret insanımız var. Bunu onları rencide etmeden, veren elin alan eli görmediği prensiplerle olması gerektiğine inanıyorum. Bu konuda hassas ve heyecanlıyım. Maneviyatı büyük bir duygu çünkü. 365 gün aksatmadan sıcak yemek yemelerini sağlamak istiyoruz biz.

 

Silivri’yi en iyi şekilde yöneteceğime inanıyorum

Neden belediye başkan aday adayı olmaya karar verdiniz?

Ben Silivri’yi ekibimle, arkadaşlarımla, anlayışımla, yaklaşımlara daha iyi yöneteceğime inanıyorum. Bu yüzden aday adayı oldum. Herkes iddiasını ortaya koyabilir. Buna önce genel merkez, sonra Silivri halkı karar verecek.

Hangi anlayışla yola çıktınız?

O gün başlıklar halinde sunduk. Silivri’mizin olmaza olmaz projeleri bize göre; önce insan sağlığı, mutluluğu, refahı. İnsana yönelik projeleri hayata geçirmek zorundayız. Projelerimizde bizleri heyecanlandıran finansman anlamında da destek sağlayacak gelişmeler oldu. Belediye imkânları ve kaynaklarıyla yapmaya kalksak, bu projelerin hepsini yapamayız. Avrupa Birliği Fonları ile yapmayı düşünüyoruz ve ciddi adımlar attık. Aday olup seçilirsek bu projelerin hayata geçmesi kısa bir süre alacak.

Aday adaylığınız için gelen tepkiler nasıl?

Şu ana kadar olumsuz bir tek tepki görmedim. Aksine teşvik eden, sevinen, destekleyen bir kesim var. Bu da beni gururlandırıyor ve inancım pekişiyor. Hepsine çok teşekkür ediyorum

Bütün CHP bizim ekibimiz

Ekibinizden bahsedecek olursak…

Ekip olarak bütün CHP bizim ekibimiz. Bütün aday adayları bizim ekibimiz. Ayrımcılık yok dışlamak yok. Hepsinin bilgisinden birikiminden faydalanacağız. Daha memur sıfatında olup süreci bekleyen değerli arkadaşlarımız var. Listedeki herkes, sadece çekirdek ekibimle değil hepsiyle çalışmak isterim. En büyük ekip CHP’dir.

CHP’den belediye meclis üyesi aday adayı sayısının 63 gibi az bir karamda kalmasının sizce sebebi nedir?

Talep az evet, Bunu insanların memnuniyetsizliğine ve güvensizliğine bağlıyorum. 2009 seçimlerinde ben ilçe başkanı iken bu sayı yüzün üzerindeydi.

Sarıgül’ü karşılamaya gitmemenin sebebi çok açık

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül Silivri’ye geldiğinde karşılamaya gitmeyen tek belediye başkan aday adayı sizdiniz. Bunun sebebi nedir?

Evet bir tek ben gitmedim. Onun sebebi çok basit ve açık. CHP’yi özümsemiş biri olarak; parti üyemiz olmayan biri, ilçeden ve belediyeden gönderilen kısa mesajlarla, belediyeden yapılan anonslarla insanların davet edilmesini, karşılanmasını doğru bulmuyorum. Partimize gelir müracaat yapar. Parti meclisinde üyeliği görüşülür, kabul edilir. İkinci aşamada  aday gösterilir mi gösterilmez mi onu da bilmiyorum. Fakat aday gösterilirse tabiî ki destekleriz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 2009 seçimlerinde İstanbul’dan belediye başkan adayıydı ve o dönem iki defa Silivri’ye de gelerek beldeleri dolaştı, bize katkısı oldu. Bu işler karşılıklı; partimizin üyesi olmayan biri için yorum yapmak yanlış. Fakat eğer aday olursa şahsım da dahil olmak üzere tüm CHP’lilerin çalışacağına inanıyorum.

Bütün aday adayları partimizin neferidir

Silivri CHP’den belediye başkanlığı için aday adayı olan diğer isimler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Keşke daha fazla olsa bu sayı. Herkesin aday adayı olma hakkı var. Hangimiz başarılı oluruz bu genel merkezin takdirinde. Mevcut Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın projeleri için zaman yetmemiştir, yada  3 dönem Silivri’de Belediye Başkanlığı yapan Selami Değirmenci’nin eksik gördüğü uygulamalara karşı aday olması normaldir. Yine Hüseyin Şahin partiye emek vermiş bir insandır. Hepsi birer neferdir ve başarılar diliyor, saygıyla karşılıyorum.Ben de Silivri’yi daha iyi yöneteceğime yürekten inandığım için aday adayı oldum.

CHP bölünürse seçimi kaybeder

CHP’ye 2009 seçimlerinde seçim kazandırmış bir ilçe başkanı ve şuan belediye başkan aday adayı olarak sizce CHP Seçimi Silivri’de nasıl kazanır? Hangi şartlar olursa kaybeder?

CHP 2004 yılında Silivri’de bir seçim kaybetti. O dönem Selami Değirmenci partiden ihraç olmuş ve Genç Parti’ye geçmişti. Bu da bir bölünme yarattı.  O zaman ki ilçe yönetiminin de hataları oldu. Fakat 2009 seçimlerinde biz herkesi kucakladık ve partiye küskün tek kişi kalmadı. 5 belediye başkan aday adayı vardı. O dönem ilçe başkanı olarak şahsım adına haksızlık yaptığım söylendi ama en doğru kararı vermeye çalıştık. Dolayısıyla seçim de kazanıldı ve Özcan Işıklar belediye başkanı oldu.  Genel merkez ilçe başkanının, örgütün görüşüne değer verip inanmıştır. Aday belirlenmiş ve seçimin kazanılmasıyla ne kadar isabetli bir karar alındığı da görülmüştür. Neden kaybederiz sorusuna gelince. Bölünürsek kaybederiz. Toparlanırsak herkes elini taşın altına koyarsa seçim yine farkla kazanılır.

CHP Silivri’de çalışmalar yetersiz

CHP İlçe teşkilatının şuan ki çalışmaları yeterli mi?

İlçe başkanı ve yönetim kurulu üyelerimiz ellerinden geleni yapıyor ama bana göre yetersiz. Daha geniş kitlilere ulaşmak, çok daha sık aktif faaliyetler yapılması, örgüt toplantıları yapılması gerekli. İnsanları ötekileştirmeden, ayırmadan çalışmak gerekiyor. Belediye icraatlarının ortaya sunulduğu bir toplantı değil herkesin düşüncelerini açıkladığı toplantılar yapılmalı. Herkesi bu işin içine dâhil etmeleri, kucaklamaları gerekiyor. Ben ilçe başkanıyken tüm aday adaylarının ellerini kalırdım. İlçe başkanı Mümin Tuğlu geç bile kaldı. O gün bir gelsin aday belli olsun ben aday olursam diğer arkadaşlarımın ellerini havaya kaldırırım. İlçe başkanı olduğum zaman da olduğu gibi. O anlamda beklentiye bakarsanız; Tuğlu geç bile kaldı. Çoktan yapması gerekirdi. Şu an bir ötekileştirme, ayrıştırma, az olsun parti bizim olsun anlatışı var gibi. Bundan hemen vazgeçsinler.

Bağımsız Belediye Meclis Üyesi Yılmaz Kandemir’in sizi desteklemesi ahde vefa örneği olabilir mi?

Yılmaz Kandemir uzun yıllardır siyasetin içerisinde olan bir arkadaşımızdır. İki defa aday oldu ve çeşitli nedenlerden dolayı kaybetti. Desteği benim için gurur vericidir. Samimiyetinden şüphem yok ve teşekkür ediyorum kendisine. Keşke e partiden istifa etmeseydi. Bir kişiyi bile kaybetme lüksümüz yok. Herkesin katkısına ihtiyacımız var; Yılmaz Kandemir de buna dahil.

Sizce İBB CHP’li belediyelerin hizmetlerini engelliyor mu?

Bu tamamen ilişkilere, bir birini tanımaya, saygı göstermeye bağlı. Yanı başımızda imar planlarını çoktan bitirmiş bir Çatalca Belediyesi örneği var. Bizde ki durum ise belli. Silivri’de ticari hayat durma noktasına gelmiş. Siz ille de benim dediğim olacak derseniz sonuç sıkıntılı olur. Bugün olduğu gibi. Göreve gelirsem İBB projelerimizi engelliyor diye bir bahanenin arkasına saklanmayacağım.

 

Halkımız CHP’ye güvensin

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

CHP  ülkemizin kurucu partisidir, çınardır. CHP değerleri evrensel değerlerin devamdır, CHP insanlarımızın refahı, özgürlüğü, mutluluğu için olan bir partidir; demokrasi partisidir. Geleceği, gençleri, yaşlıları, çocukları herkesi düşünen bir partidir. Ben de bu partinin bir üyesi ve neferi olmaktan onur duyuyorum.  Halkımız CHP’ye güvensin. Aydınlık, modern, çağdaş bir gelecek, güzel yarınlar mutlaka CHP ile olacaktır. Silivri halkına sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.

 

Anahtar Kelimeler: chp’den, silivri’ye, belediye, başkan, aday, adayı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1962 İlk James Bond filmi "Dr. No" gösterime girdi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur