Tek Silivri
Son Dakika
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı Akaryakıta zam! Sosyal yardım başvuruları e-Devlet'ten yapılacak Esen:Böyle siyaset olmaz Güneysu: Esrar içiyorlardı! Serhat Dinçkurt ilçe başkanı oldu
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı
Esen: Muhtarların yetkileri arttırılmalı
 
Tarihi köprüler açılıyor!
Tarihi köprüler açılıyor!
 
Esen: Peygamberimiz'in güzel ahlakı örnek olmalıdır
Esen: Peygamberimiz'in güzel ahlakı örnek olmalıdır
 
Yalçın: Hz Muhammed’i örnek almalıyız
Yalçın: Hz Muhammed’i örnek almalıyız
Silivri’ye sorumluluğum var
 

Silivri’ye sorumluluğum var

AK Parti’den Silivri’ye belediye başkan aday adayı olan Avukat Naif Yıldızlar yerel seçimler öncesi Silivri Siyaseti ile ilgili gündemi değerlendirdi. İlçe yönetiminden sürpriz bir şekilde istifa edip aday adaylığını açıklayan Yıldızlar “insanlarımızda bir teşkilatın başı kim ise aday hep olacak diye bir beklenti var. Ben demokratik hakkımı kullandım” dedi. Yıldızlar ‘Paraya, makama, menfaate ihtiyacım yok” dedi

27 Kasım 2013 Çarşamba 11:09
Yazdır

Kısaca Naif Yıldızlar’ı tanıyabilir miyiz?

1964 Şanlıurfa doğumluyum.  Evli ve 4 çocuk babasıyım.  1985’de Adalet Yüksek Okulundan mezun oldum.  Ardından Şanlıurfa İlçe Seçim Kurulu Başkanlığında kâtibi olarak göreve başladım. Ailem Almanya’da yaşadığı için istifa edip oraya yerleşmeye karar verdim. 2 sene sonra tekrar dönüp ilçe seçim kurulunda memurluk görevime devam ettim. 1992’ye tayinim çıkınca Silivri’ye geldim. 1992-1996 yılları arasında Silivri’de Seçim İşleri Müdürlük görevini yürüttüm. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimime devam ettim. 1997 yılında avukatlık mesleğimi yapmaya başladım. 2010 yılında Metin Karakaş’la birlikte AK Parti ilçe yönetiminde görev aldım. 2 dönem AK Parti yönetiminde sırasıyla dış ilişkiler birim başkanı, yerel yönetimler birim başkanlığı ve seçim işleri birim başkanlığı görevlerini ifa ettim. Hala avukatlık görevime devam etmekteyim.

Dış İşleri Bakanının ismini bilir ne yaptığını bilmezdik

Ak Parti hükümetinin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Ben esasında siyasete soğuk bakan bir insandım. Ak partide bulunmamdaki sebep Türkiye’deki yerel yönetimlerin ciddi bir beceriksizliği vardı. Özellikle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte hakikaten hatırı sayılır güzel işlere imza atıldı. IMF’ye olan borç sıfırlandı. Bir enflasyon canavarı tanıyorduk. Fakat şimdi enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Eğitim ve sağlık sektöründe ciddi hamleler yapıldı. AK Parti’den önce Dış İşleri Bakanlarının sadece ismini bilir ne yaptığını bilmezdik. Şimdi gidilmedik, adım atılmadık hiçbir ülke kalmadı.

Türban özgürlüğü çok önceden olmalıydı

Andımızın okutulmasının yasaklanması ve türbanın kamu kuruluşlarında serbest bırakılması bazı kesimlerden fazlasıyla tepki aldı. Bu ve buna benzer olaylar AK Parti’nin oylarında düşüşe neden olabilir mi?

Ben hukukçu birisi olarak olaylara hep insan hak ve hürriyetleri noktasında yaklaşıyorum. Biz din ve inanç özgürlüğünden bahsederiz. Bu din ve inanç özgürlüğünün detaylarına baktığımız zaman bunun içerisinde inancı gereği istediğini giyinebilme inancı gereği birlikte hareket edeceği insanlara düşüncesini aktarabilme uzantıları var.  Türban olayı da öyle. Türbanın kamuda yasak olması anlamsızdı. Bu bir hürriyet ihlaliydi. Bir memuru devlet dairesine belli saatlerde hizmet etmesi için alır ve ücret öderiz. Türban çalışmasına engel teşkil edecekse amenna.  Ama etmediği de ortada. Bir öğretmenin ya da adliyedeki bir memurun türban takmasının kime ne zararı var? Bu özgürlüğün çok önceden olması gerekirdi. Trakya bölgesinde farklı bir AK Parti algısı var. Tepkileri doğal karşılıyorum. İnsanlarımız alışkanlık haline gelen bazı şeylere müdahale edildiği zaman cumhuriyetin kavramlarına el uzatılmış gibi algılıyor. Ön yargının bir sonucu bu. Mini minnacık bir çocuk Andımızın içeriğini bilmiyor ama siz bazı şeyleri zorla empoze etmeye çalışıyorsunuz. Bence dikte ederek değil çocuklara Atatürk vatan sevgisini daha ilerleyen yaşlarda yaşatarak göstermek gerekiyor.

Karakaş’ın ilçe başkanlığı görevinde kalmasını beklerdim

Şu an belediye başkan aday adayı olan Metin Karakaş ile birlikte yönetimde birlikte görev yapmıştınız. Kendisi istifa etmeden siz istifa edip belediye başkan aday adayı oldunuz. Bu kararı vermenizde en önemli sebep neydi?

Metin Karakaş sevdiğim bir insan ve güçlü bir siyasetçi. Ben Metin Başkanının bu bilgi birikimini ilçe başkanı olarak kalarak teşkilata daha fazla güç vereceği düşüncesindeydim. Gönlümden geçen Metin Karakaş’ın ilçe başkanı olarak verdiği desteği, seçim döneminde daha da artırarak  belediyeyi kazanan teşkilatın ilçe başkanı olmasını beklerdim. Ve kendisinin ilçe başkanlığında kalacağını düşünerek aday adayı oldum. Kaldı ki n Silivri’ye hizmet etme noktasında kendini doğru hisseden, bilgi birikime sahip her insanın  talip olacağı bir iştir. Demokratik bir haktır. Özgüven işidir.

Hiçbir insan tek başına aslan değildir

AK Parti Silivri belediye başkan aday adaylarının çoğu Karakaş’ın bu görevi en fazla hak eden isim olduğunu söylüyor.

Çalışma noktasında herkes aynı performansı gösterdi diyemem. Karakaş’ın fedakârlıkları fazladır ama bu bir ekip işi. Ekibiniz olmadan hiçbir şey yapamazsınız. Bir insan hiçbir şeydir. İstediğiniz kadar güçlüyüm, ben her şeyi bilirim, ben her şeyim yaparım mantığıyla yaklaşın; işin altından kalkamazsınız. Size itici güç sağlayacak bir ekibiniz varsa başarılı olursunuz. Bu hayvanlar âlemi içinde öyledir. Aslan en güçlü hayvandır ve kraldır. Ama bir insan tek başına aslan değildir. Ekibiyle birlikte plan program yaptığı zaman başarılıdır. İlçe başkanımız olmasından dolayı çok çalıştığı doğrudur ama geride itici güç olan arkadaşlar da büyük özveri gösterdiler.

Ben kimsenin hatırı için siyasete girmedim

Aday gösterilmezseniz yine seçim sürecinde parti içerisinde olacak mısınız?

Daha önceki konuşmalarımda da ifade ettim. Partinin programı benim için çok önemli. Ben Genel başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu ülke için yaptığı hizmetleri beğendiğimden ve karınca kararınca destek olabilmek, insanlara anlatabilmek için siyasete girdim. Ne ahmetin ne mehmetin hatırı için değil. Beyni çalışan, sorumluluk hisseden bir insanım. Adayın kim olduğu önemli değil. Önemli olan teşkilatın güçlü olması. Silivri’de hizmetlerle buluşmak istiyorsa İBB ve Genel Merkezin desteğini alması gerek. Hangi aday olursa olsun eğer seçilirse çok ciddi hizmetler yapacağına inanıyorum. Ak Parti sadece siyasi parti olmanın ötesinde aynı zamanda ahlak ve hizmet okulu gibi. Desteğimi sonuna kadar göstereceğim.

Hüseyin Başkanı geri planda destekleyecek unsurlar olmadı

2004-2009 AK Parti yönetimi Silivri’de nasıl bir hizmet anlayışı gösterdi? Sizce seçim neden kaybedildi?

AK Parti belediyesi olarak Hüseyin Turan Başkanımızla Silivri’de tarihi görülmemiş hizmetlere imza atıldı. Adliye binası, belediye binası, devlet hastanesi, çöp dağlarının kaldırılması, doğal gaz… Fakat ben geçen dönem belediye ile halk arasında irtibatta bir kopukluk olduğunu düşünüyorum. Hüseyin Başkan çok gayret sarf etti ama onu geri planda destekleyecek, tamamlayıcı unsur olamadı. Gönül yakınlığı sağlanamadı hakla.. Türk insanında bu sorun var. Batıdaki bir seçmen olsa bu yatırımlarla seçim almamanız mümkün değil. Ama insanlarımız hizmetin dışında sırtını sıvazlamasını, elinizi sıkmanızı da istiyor. Bu bizim küçük bir ilçe olmamızın da dezavantajı. Ama bunu tersine çevirmek için Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Görünen o ki halkla iç içe olmak lazım.

Silivri’de beceriksiz ve vizyonsuz bir belediye yönetimi var

Silivri Belediyesi’nin çalışmalarını değerlendirecek olursak, hiç beğendiğiniz bir proje ya da çalışma var mı?

Bu dönem elle tutulur gözle görülür bir hizmet yapılmadı. 4,5 sene Silivri için kayıp oldu. Bunu keyif alarak söylemiyorum çünkü ben ve ailem de bu ilçede yaşıyor. Beldelerle ciddi bir kopukluk var. Silivri Belediyesinin güzel bir şey yaptı diyebileceğim şeyler sahildeki çay bahçesi rötuşları, Atatürk meydanındaki düzenleme ve yeni açılan Cumhuriyet Parkındaki yeşil alan çalışmasıdır. Miadı bitmemiş asfaltların kaldırılması kalitesiz taşların döşenmesi ciddi bir handikaptır. Beceriksizlik ve vizyonsuzluk var. Belediye başkanı ekibi olmadan tek başına hareket eden bir belediye başkanının bu işlerin altından kalkmasının imkânı yoktu ve olmadı da.

Yalnız başına yürümek başarıyı getirmez

AK Parti Silivri İlçe Teşkilatının önümüzdeki yerel seçimlerde zafer kazanabilmesi için nasıl bir yol izlemesi gerekiyor?

Bizim hayatımıza anlam katan bazı sözler var. Birlikten kuvvet doğar. Ben liderlik cuntasına karşıyım. “Her şeyi bilirim; dediğim her şey doğru” mantığını asla kabul etmem. Bütün başarıların altında iyi bir ekip ve istişare vardır. Yalnız başına bir şeylerin üstesinden gelmeye çalışırsanız olmaz. Teşkilat olarak güçlü bir durumdayız. Son genel seçimlerde bunu ispatladık. Kendi içimizde birlik beraberliği sağlarsak ki bu güçteyiz; seçimi almamız için hiçbir neden yok. Fırsatları değerlendirmemiz gerek.

Paraya, makama, menfaate, çıkara ihtiyacım yok

Diğer belediye başkan aday adayanlarından sizi ayıran özelliğiniz nedir sizce? Bir belediye başkanı nasıl olmalı?

Güzel konuşmak bir insanın iyi olduğunu göstermez. İyi bir insan söylediğini yapabilen yapabileceğini söyleyen insandır. İyi bir idarecide her şeyden önce sevgi, merhamet ve  hoşgörü duygusuna sahip olmalıdır. Eğer insanı insan yapan o temel duygular yoksa istediğiniz kadar bilgili olun doğru yola gitmezsiniz. Mesleğim gereği adaleti, özgürlüğü savunan bir bireyim. İdarecilik noktasında bilgi, birikimim, donamımım var. Naif Yıldızlar’ın paraya, makama, menfaate, çıkara ihtiyacı yok. Silivri’ye sorumluluk sahibi olmamdan dolayı nasıl hizmet ederim borcu var. Ben bu yola Silivri için ne yapabilirim düşüncesiyle çıktım.  bel başkanı nasıl olmalı. Bir belediye başkanı halkın taleplerini fark edebilme ve onları giderecek projelere imza atmak durumunda. Ama amacınız akçeli işlerse, makamlarda hava atmaksa asıl yapacağınız iş geri planda kalır. Benim niyetim Silivri’deki sorunların sıkıntıları çözümlemek, katılımcı şeffaf bir belediyecilik anlayışı yürütmek. Gerekirse alınacak kararlar öncesi halka referanduma gitmek. Halkın taleplerini yerine getirecek bir hizmet adamı olarak göreve talibim.

Silivri’nin en aciliyetli çözülmesi gereken sıkıntıları ve eksikleri neler?

Ciddi bir işsizlik sorunu var. İkincisi, artık Silivri’de yaşayanlar İstanbul’a çalışmaya gidiyor. Ulaşım ihtiyacımız Silivri Birlikler ve bunların rehabilite edilmesi gerek. Ulaşım sorununun giderilebilmesi için metrobüsün devreye girmesi şart. Sahili olan bir ilçe olduğumuz için deniz ulaşımı alternatifinin de değerlendirilmesi lazım. Maalesef Silivri’de hala bir üniversite yok. Büyük ve en büyük bir eksiklik de bu. Yine toplu konutlara giden köprü altında belli saatlerde oldukça sıkışıklık oluyor. Acil olarak köprünün açılması gerek. Kafamda her mahalleye aş evi kurulması ile ilgili bir projem var. Ve artık internet çağındayız. Her vatandaşın internetten faydalanabilmesi için ücretsiz bir ağ oluşturulması gerekiyor.

Ağlamayan çocuğa meme vermezler

Sizce CHP’li Silivri Belediyesi İBB hizmetlerinden yeterince faydalanabiliyor mu?

Geçen dönemki belediye başkanımız yukarıda saydığımız hizmetleri yan gelip yatarak mı yaptı? Yoksa kapı kapı dolaşıp, kapıları aşındırarak mı? Çalmadık kapı bırakmadı. Ağlamayan çocuğa meme vermezler. Siz hizmet yerine her kurumla, kişiyle tartışmayı tercih ediyorsanız hiçbir şey yapamazsınız. En ufak problemlerde de karalamayı bir siyaset biçimi olarak gören Özcan Işıklar’ın yaptığı hata bu.

AK Parti seçimi en az %46 oyla almalı

AK Parti Silivri’de seçim adaya göre şekillenecek diyebilir miyiz?

Şu an partimizin %42 taban oyu var. Bu %42 dahakim aday olursa zaten yine bizde. Ama üstüne gelecek rakamlar da aday olacak kişinin, meclis üyesi adaylarının başarısı olacak. MHP kanadı yerel seçimlerde oylarına fazla sahip çıkmadığı için Silivri’de iki parti üzerinden seçime gidiyoruz. Kazanabilmemiz için n az %46 oy almamız gerek diye düşünüyorum.

Bu bir başkaldırış değildi

Belediye Başkan Aday Adayı olmanız kamuoyunda biraz sürpriz bir karar gibi karşılandı.

Benim için zor bir karar süreciydi. Herkese sürpriz olması gayet doğal.  Çünkü insanlarımızda bir teşkilatın başı kim ise aday hep olacak diye bir beklenti var. İlçe başkanı dururken onun yönetiminden biri aday adayı çıkamaz mantığı yanlış. Bazıları bunu başkaldırış olarak değerlendiriyor ama ben böyle görmüyorum.  Genelleme yapacak olursak hiçbir parti kimsenin tek elinde değildir. Tekelleşme olayından kurtulmamamız lazım. Bu sadece siyasi partiler için değil;  dernekler, meslek odaları da bundan kurtulmalı.  Bu tip yerlerde idareci konumunda kimse diğerleri arksında tespih tanesi gibi diziliyor. Asıl baştaki insanlar kendini geri çekmesi lazım. Tüzüğümüzdeki 3 dönemden sonra aday olma maddesi bence çok yerinde bir karar. Bir belediye başkanlarına da bence 2 dönemden sonra siyasetten men getirilmeli.

Adaylığınızı koymanız daha önceden oluşmuş bir düşünce miydi?

Daha önceden olsaydı bu hırsın ve ihtirasın kararı olurdu. Ben öyle bir mizaca sagip değilim. Çünkü bu düşünce insanı bitirir. Adaylık düşüncem son zamanlarda şekillendi.

Aday adayı olmasaydım da yine meclis üyesi listesine adım yazılırdı

Eğer aday olarak gösterilmezseniz sizi meclis üyeliği, başkan yardımcılığı gibi görevlerde görebilecek miyiz? Eğer teklif gelirse sıcak bakacak mısınız?

Ben bu yola meclis üyesi olmak için çıkmadım. Belediye başkan aday adayları meclisteki yerlerini garanti altına almak için aday oluyor diyorlar. Ben zaten  ilçe yönetiminde aldığım görevlerle, teşkilatımızda kendini kanıtlamış bir insanım. Zaten aday adayı olmasaydım mutlaka meclis üyesi listesinde aday olarak gösterilirdim. Öyle bir niyetim yok. Ama şartlar neyi gösterir bilemem. Teşkilatım, partim ne emrediyorsa öyle yaparım.

Karakaş’ın istifasıyla yeni AK Parti Silivri İlçe Başkanı Dilek Demiral oldu. Bu kararı nasıl buluyorsunuz?

Dilek Başkanımız bizim daha önce yönetimde siyasi ve hukuk işleri birim başkanlığı yapan bir arkadaşımızdı.  Yöneticilik tecrübesi de var. Ben, seçim sürecinde partiyi götürebilecek en doğru insanlardan biri olduğunu düşünüyorum.

Eğer aday olarak gösterilirseniz nasıl bir seçim propagandası izleyeceksiniz?

İnsanlar isimlerinin özelliklerini yansıtırmış. Beni tanıyan insanlar naif bir insan olduğumu söylerler. Sert bir görünüşüm var ama duygusallık ön planda. Dolayısıyla sert bir politikayı benimsemiyorum. Keskin konuşmalar yapmayacağım.

Aile ve sosyal çevrenizdekiler belediye başkan aday adayı olmanıza nasıl tepki gösterdi?

Uzun yıllar önce avukatlığını üstlendiğim bir vekilim aradı geçenlerde. Bana çarşı içinde bir dükkanı ve kullanmadığı bir arabasını olduğunu, ihtiyaç olduğu takdirde hemen bana verebileceğini söyledi. Seçim irtibat bürosu olarak kullanmam için. Çok hoşuma gitti ve duygulandım. Demek ki verdiğim karar isabetli ve doğruymuş.

Silivrililere gazetemiz aracılığı ile ulaştırmak istediğiniz bir mesaj var mı?

Seçmenlerden istirhamım ırkçılık, bölgecilik yapmamaları. Artık Silivri’de eskiden olduğu gibi bir yerli yabancı ayrımı yapıldığını görmüyorum ama yinede kulağımıza bununla ilgili olumsuzluklar geliyor. Biz yerel idareciyi, ilçemizin şehr-i eminini seçiyoruz. Kimden hizmet gelecekse kim daha iyi ilçemizi temsil edecekse o insan seçilmeli. Seçmenlerimizin en doğru kişiyi seçeceğinden şüphem yok. Şimdiden 2014 Yerel Seçimleri Silivri’mize hayırlı uğurlu olsun.

 

Anahtar Kelimeler: parti’den, silivri’ye, belediye, başkan, aday, adayı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1923 Mustafa Kemal Paşa, Çankaya Köşkü'nde verdiği akşam yemeğinde, "Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz" dedi.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur