Tek Silivri
Son Dakika
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında Silivri'de muhteşem Roman Gecesi Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli! Esen'den Gaziler Günü mesajı Silivri Afet Tatbikatına hazırlanıyor Gaziler Günü kutlandı
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
 
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
 
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
 
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Seçim kazanmak için aday oldum!
 

Seçim kazanmak için aday oldum!

Silivri Çanta’da 3 dönem belde belediye başkanlığı yapan, hala Beylikdüzü Belediye Başkan Yardımcılığı görevini başarıyla sürdüren ve 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’den Silivri’ye başkanlık için aday adaylığını koyan Tahir Sert ilk kez Gerçek Gazetesine konuştu. Sert, “Silivri’de seçim kazanmak için aday oldum!” dedi ve ekledi “30 yıllık siyasi birikimle Türkiye’de belediyecilik anlamında sayılı kişilerden biriyim ve Silivri’de bir oyu bile kaybetmeye tahammülüm yok!”

27 Kasım 2013 Çarşamba 11:05
Yazdır

Silivrililerin yakından tanıdığın bir isim, kapanan Çanta Belde Belediyesinde 3 dönem belediye başkanlığı görevini sürdüren Tahir Sert, önümüzdeki yerel seçim sürecini Gerçek Gazetesine değerlendirdi. 2009 seçimlerinde Beylikdüzü’ne görevlendirilerek teknik belediye başkan yardımcılığı görevini 4,5 senedir başarıyla sürdüren Tahir Sert’in 6 ay sonraki hedefi Silivri’de seçim kazanmak. İşte AK Parti’den Silivri’ye belediye başkan aday adayı olmak için yola çıkan ve seçim kazanmak için aday adayı olduğunu her fırsatta vurgulayan Tahir Sert ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiden öne çıkan başlıklar…

Gezi Parkı olaylarından gerekli dersler alındı

Türkiye nasıl bir süreçle yeni seçime nasıl giriyor?

Türkiye’de devam eden bir iktidar var. Ama etrafımızdaki komşu ülkelerin durumu, dünya ekonomisinin zaman zaman sarsıntıya girmesi bizleri de etkiliyor. Suriye’nin iç meseleleri, Mısır’da yaşan olaylar doğal olarak Türkiye’ye de yansıyor. Ama bütün bu olumsuzluklara rağmen Türk ekonomisi dimdik ayakta. Bu da güçlü bir iktidarın olduğunu ve doğru bir politika uygulandığının göstergesidir. AK Partinin zor günleri atlatacağına inanıyorum. Bence Gezi Parkı olayları seçimin kaderini etkilemeyecek. İlk zamanlar gençlerimizin masumane çevreci bir hareket vardı ve idealleri için ordaydılar. Fakat işin içine provokatörler karışınca işin şekli değişti ve Tayyip Erdoğan’ı Yeme Operasyonuna kadar gitti; işin gerçeği su üzerine çıktı. Bu ucuz hareketler kimseye bir şey kazandırmaz. Ülkeyi kaosa sürüklemek, halkın üst üste 3 defa seçtiği başarılı bir hükümeti Mısır gibi göstermek, Türkiye’ye fayda sağlamaz. Sandıkta netice almaya bakmak lazım. Fakat Gezi Parkı olaylarından sonra herkes gerekli mesajı aldı. Gerek hükümetimiz, gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekse büyükşehir meclis üyesi olarak ben. Her görüşe saygı göstermemiz ve daha çevreci kararlar almamız gerektiğini düşünüyorum.

Bilgi birikimimi, tecrübelerimi Silivri için kullanmak istiyorum

Neden aday adayı oldunuz

Silivri İstanbul’un hatta Türkiye’nin gelişmeye müsait bir ilçesi. Dolayısıyla coğrafya olarak kaliteli bir kumaşı var. İyi yönlendirildiği takdirde her türlü gelişmeye müsait bir ilçe. Zaten İstanbul’un gelişmeye olanak gösterecek yeri kalmadı. Silivri iyi projelendirilirse iyi yönlendirilirse çok daha iyi şekillenecektir. 30 senedir belediyecilikle uğraşıyorum ve iç içeyim. 3 dönem Silivri Çanta Mahallesinde belde belediye başkanlığı, 4,5 yıldır da Beylikdüzü Belediyesinde teknik başkan yardımcısı olarak görev yapıyorum. Her gün bilgilerimin üstüne yeni bir şeyler koymaya çalıştım. İyi bir birikime sahip olduğumu düşünüyorum. Misyonumla, vizyonumla Silivri’yi çok iyi yerlere getireceğime de inandığım için aday oldum. 4,5 yıldır Beylikdüzü’nde imardan, fen işlerinden, çevre koruma park ve bahçelerden, encümen komisyon başkanı olarak sorumluyum. Beylikdüzü gerek nüfus gerekse bütçe olarak Silivri’den fazla. Beylikdüzünde son 4,5 senede yapılan yatırımların %86’sı benim elimden geçti. Kurumsal bir belediyenin başkan yardımcılığı görevini yürüttüm ve bilmediğim çok şey öğrendim. Eksiklerimi tamamladı. Birikimimi Silivri için kullanmak istiyorum

Işıklar başarılı ama yeterli değil

Mevcut Silivri Belediyesi’nin çalışmalarını yeterli buluyor musunuz?

Mevcut yönetimi başarılı buluyorum ama yeterli değil. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Silivri bütçesiyle en iyisini yapmaya çalışıyor; kendisini tebrik ediyorum. Silivri’yi kendi bütçesiyle bir yerlere taşımak mümkün değil. Silivri’nin kumaşı çok kaliteli ve daha iyi yerlere taşımak lazım. Ben bu 5 yılda Silivri’nin geri gittiği kanaatindeyim ama bunun sebebini belediye başkanına bağlamıyorum. Işıklar mevcut imkânlarla en iyisini yapmaya çalışıyor ama AK Parti dönemiyle arada çok fark var. Silivri 2004-2009 yılları arası 750 trilyon yatırım almış. İBB’nin katkısı olmadan büyük projelere imza atmak kolay değil. Silivri hak ettiği bir noktada değil. Biz olsaydık ne olurdu; tabiki daha fazlası. Adliye Sarayı, Devlet Hastanesi bir belediye binası Silivri’nin bütçesinin üstünde bir bütçeyle yapıldı gördüğünüz gibi.

AK Parti Silivri’den belediye başkanlığı için çok sayıda aday adayı var…

Ben kardeşlerimi medeni cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum. Fazla aday olması bir zenginlik ve herhangi bir kaygı duymuyorum. Aksine beni duygulandırıyor ve mutlu oluyorum.

Partimden ve Silivrililerden özür dilerim

Silivri’de hala ‘yerli aday’ isteği baskın mı sizce? Siz Silivrili yerli bir aday olarak bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

5 yıl önce bir söz sarf ettim ve sancısını çok çektim. Öncelikle gazeteniz aracılığı ile o sözden dolayı AK Parti camiasından ve Silivrililerden özür dilerim. Sözlerim maksadını aştı. O  günün şartlarında Silivri’de 7 beldenin kapatılması nedeniyle stratejik bir seçim yaşamamız gerektiğini anlatmaya çalıştım ama beceremedim galiba. Arkadaşlarıma 2009 seçimlerinde yerel bir adayla seçimin alınması gerektiğini söylerken kırdığım kişilerden tekrar tekrar özür diliyorum. Söylemek istediğim bu değildi. Bundan 4 ay önce bir anket yaptırdım. Ankette Özcan ışıklar başarılı ama güzel bir şey var ki: AK Parti’nin tabanı Silivri’de oturmuş. %41 oy oranı bunu gösteriyor. Gerek yerel seçimlerde, gerek referandum ve genel seçimler olsun bunu gördük. Hala anketlerde ki oran aynı. Bu tabanın üzerine bize görev verilirse bir gökdelen çıkaracağız.

Bir oyu kaybetmeye tahammülümüz yok

AK Parti Silivri Teşkilatı içerisinde küskünlükler var mı sizce?

Ciddi anlamda küskün kardeşlimiz var. Bu konuyu ilçe başkanı ve aday adaylarına ifade ettim. Seçim almanın tek şartı taban oyuna sahip çıkmak. Bir oy kaybetmeye tahammülümüz yok. Bu seçim iki turlu olacak. %48 le bir partinin seçim kaybetme durumu var. CHP genel af çıkarıyor. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ü partiye davet ediyor. Bizde Silivri’de genel af çıkarmak zorundayız. Bir kere MHP kesiminin kendi partisine oy vermesini istiyoruz. MHP’nin taban oyu yerel seçimlerde tutmuyor ve CHP’ye kayıyor; bunu anketlerde gördük. AK Parti’yi zor bir seçim bekliyor. Ama biz güzel bir aileyiz. Silivri’de ve İstanbul’da seçimi almamız şart. Kaybetme lüksümüz yok.  Artık AK Parti’de bir oy kim fazla getirirse o aday olacak bunu görüyorum ve izlenimlerim de bunu gösteriyor. Partimin doğru bir karar vereceğine inanıyorum.

Kim aday çıkarsa seçim sonuna kadar sırtımda taşıyacağım

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Metin Karakaş’da seçimlerde aday adayı olmaya hazırlanıyor. Sizi bu isimlerden ayıran özellik ne?

Metin Başkanımızı takdirle karşılıyor ve çok seviyorum. Kendisini ilçe başkanlığı için kongre öncesi ben önermiştim. İl Başkanımız sorduğunda “Birinin bu bacayı tüttürmesi gerekli. Bunu en iyi yapacak kişi de Metin Karakaştır” dedim. Tereddütsüz.  O bu yükü en iyi ona çok teşekkür ediyorum. Adaylık haksa en fazla o hak ediyor. 4,5 yıldır emek veriyor partiye ve emeğe saygılıyım. Ama seçim alma noktasında bir sıkıntı varsa fedakârlık yapacağından zerre şüphem yok. Eğer öyle bir durum sezerse aday adayı olmaz. Kendisi de bir anket yaptırıyor Turan döneminde Silivri’ye çok ciddi yatırımlar oldu. Ama seçim kaybedildiyse ya bir iletişim eksikliği var, ya da temasta bir sıkıntı var. Aday olacaksam Turan’a da ihtiyacım var benim. Ahmet Yağcıoğlu’na da. Herkesin bir gücü var lakin. Ben Silivri’de seçim almak istiyorum. Bu yüzden aday oldum. Ve şunu söyleyebilirim; artık biz bir takım olmuşuz. Hiç kimsenin ismi öne çıkmıyor. Bu seçimi almak da bizim elimizde. Derli toplu durur takım oyunu oynarsak almamamız mucize olur. Ve partim kimin aday gösterirse; sandıktan çıkana kadar sırtımda, omzumda taşıyacağımın sözünü veriyorum. Yan çizmek yok. Geçen defa ben de Hüseyin Turan gibi gaflete kapıldım ve seçimi rahat alacağız sandım. Partim Beylikdüzünde görev verdi ve orda çalışmak durumundaydım. Ama bu dönem aday olmasam bile hiçbir yerde görev almadan partim kimi aday gösterirse onun emrinde olacağım. Sandıktan çıkarana kadar yanından ayrılmayacağım.

Vatandaşı ‘hallederiz’ diye göndermem, umut vermem

Kamuoyunda adaylık anlamında en fazla Tahir Sert, Hüseyin Turan, Metin Karakaş ismi geçiyor. Sizi diğer aday adaylarından ayıran özellikler neler?

Hüseyin Turan Kardeşim 5 sene belediye başkanlığı yapmış, hizmet etmiş, halka eli değmiş. Tabi ki Emrah Maşalacı’dan fazla konuşuluyor olması doğal. Metin Karakaş meydanlarda tabii daha fazla bilinecek. Tahir Sert 3 dönem belde belediye başkanlığı yapmış. Ama bariz olarak öne çıkan biri yok bunu söyleyeyim. Birbirimize yakın olmuşuz derken ak parti herkese sahip çıkıyor. Özelliklere gelince. 3 dönem Çanta’da belediye başkanlığı yaparken, 4,5 senedir Beylikdüzü’nde başkan yardımcılığı yaparken kapımı hiç kapatmadım. Ya 5000 kişiyle şov yapıyorsun diyenler oldu. Beylikdüzü’nde İki yüz otuz bin kişilik nüfus var ama kapım yine kapanmadı. Hep kapımda kuyruk vardır ve ben bu durumu seviyorum. Bir vatandaş Cumhurbaşkanı geldiğinde nasıl karşılanıyorsa o şekilde karşılanıyor. Roman Kardeşlerim geliyor. Herkesin sıkıntısını dinliyorum, çayımı ikram ediyorum. Not alıp derdine sonra bakarım demiyorum. Hemen sıcağı sıcağına ilgili yere telefon edip megafonu açıyorum. Karşımdaki de duyuyor. Mücadelemi, kavgamı veririm. Ama yapamadım mı; çıkarken o vatandaşın suratına, nasıl çıktığına bakarım. Acaba nasıl çıkacak, işini halledemedim diye kapıyı yüzüme mi çarpacak, küfür mü edecek, beddua mı edecek?  Ama işini halledemediğim vatandaş daha memnun çıkıyor. Çünkü hallederiz diye geçiştirmeden mücadelemi, kavgamı önünde vermişim. Samimiyetimi anlamış. Adam yerine konmaktan mutlu oluyor ve işi hallolmuş gibi ayrılıyor. Roman Vatandaşlara da artık akrabalarım diyorum; beni de roman zannediyorlar (Gülerek) Bu insanlar hırsızlık yapmıyor, bayrağımızı yakmıyor, askerimizi vurmuyor. Her hafta Perşembe günü gelin şahitlik edin; cebimde ne varsa paylaşıyorum. Her roman evinden bir kişi mutlaka belediyeye almışız. Her ay her eve temiz taze maaş giriyor. Tabi Perşembe günleri masamın üstü elektrik, su faturasıyla doluyor. “Aga öde bunu” diyorlar bende gidip ödüyorum (gülerek) Ya da nazımın geçtiği arkadaşlarımdan yardım istiyorum.

Rabbim bana Beylikdüzü’nden başkan adayı olmayı nasip etmesin

Beylikdüzünde belediye başkanlığı için aday gösterilmeniz halinde tavrınız ne olur? Şayet Yusuf Uzun Büyükçekmece’ye görevlendirilir ve sizin aday olarak seçime girmeniz istenirse ne yapacaksınız?

Zor bir soru. Öncelikle Başkanımız Yusuf Uzun’a çok teşekkür ediyorum. İyi bir siyasetçiydim ama kendimi gösterecek meydanım yoktu. Uzun bana bu meydanı sağladı. Başkan Yardımcılığı görevine geldiğimde “Silivri’deki Tahir Sert gibi Beylikdüzü’nde yaşamayacağım” dedim. O yüzden pek halkın arasında değil görevimin başında oldum. Kamuoyundan başkanı sıkıntıya sokmamak için uzak durdum. Rabbim inşallah bana böyle bir şey yaşatmaz. Beylikdüzünde Yusuf başkanın aday olmasını istiyorum ve kendisine bir vefa borçluyum. Aday olurum seçimi de alırım ama Yusuf Başkanı sırtından vurmuş gibi hissederim. Vicdan azabı çekerim. Rabbim inşallah bana böyle bir görev nasip etmez. Başbakanımız isterse tabi ki yapmak durumundayız ama gönlümden geçmiyor. Yusuf Uzun’un aday olması için ve rahat bir seçim kazanması için dua edeceğim. Ona çok şey borçluyum. Eğer bir görevlendirme olmazsa, Silivri’den de aday gösterilmez isem hiçbir yerden aday olmayacağım. Başkan Yardımcılığı ya da meclis üyeliği gibi görevler istemeyeceğim. Geçen 2009 seçimlerinde Hüseyin Turan’ı yalnız bıraktığım için hala vicdan azabı çekiyorum.

Silivri’yi uçuracak mega projeler var

Silivri’nin en büyük eksikliği sizce nedir? Projeleriniz neler?

Ben projelere izin verirseniz girmek istemiyorum. Partim çalışmalar yapıyor. Adaylık belli olmadan söylemek istemiyorum. Silivri’yi uçuracak mega projeler var. Kanal İstanbul’un Silivri’ye geleceğine inanıyorum ve aday olursam başbakanımızdan isteyeceğim en baş iş bu. Yine metro aynı şekilde. Devlet Üniversitesi’nin Silivri’ye gelmesini istiyorum ve bunu için uğraşacağım.

Yönetimdeki sorunlar nedeniyle seçimi kaybetmiş olabiliriz

AK Parti Silivri’deki 2009 seçimlerini onca yatırıma ve hizmete rağmen sizce neden kaybetti?

Acaba dediğim gibi halka temasla eksiklik mi vardı ki seçimi kaybettik?  O günkü şartlarda yaptırdığım ankette CHP kanadından Selami Değirmenci %28,  Özcan Işıklar yüzde 1,5 çıkıyordu. Işıklar meclis listesiyle birlikte ideal bir aday değildi ama seçim kazandı. Kaybetmemize kişilere yormuyorum. Yönetimde bir sorun vardı diye düşünüyorum. Hatalar yapıldı.

Belediyecilik konusunda Türkiye’de sayılı kişilerin arasındayım, iddialıyım

Siz aday olur ve seçilirseniz Silivri’de nasıl bir yönetim anlayışı uygulayacaksınız?

Çanta’yla Silivri’yi yönetme arasında çok farklar var. O dönem keyfi bir yönetim vardı belki de. Sadece 2 müdürlüğümüz vardı ama Silivri Belediyesi 20 müdürlüğü olan, 22 tane mahallesi olan 13 köyü olan bir belediye. Kurumsal bir kimlik var. İşin ehli, konunun uzmanı arkadaşlarla çalışmak, iyi bir meclis ve kadro kurmak gerekiyor. 5 tane belediye başkan yardımcılığı var. Teknik konuları teknik elemanların, mali işleri mali yapıları bilen işinin ehli insanlara bırakmak ve onlarla çalışmak gerekiyor. Partili partisiz herkesin deneyimlerden faydalanmak istiyorum. İyi bir kadroyla ve iyi projelerle, sağlam kararlarla Silivri iyi yönetilir ve büyür. Ben belediyecilik konusunda Türkiye’de sayılı kişilerin arasındayım ve iddialıyım. 4,5 yıl Beylikdüzü’nde başkan yardımcılığı yaptım ve tek bir hata yapmadım. Bunu il başkanımdan da duydum. Bir tane şikâyet gelmediğini söyledi. Çok efor sarf ediyorum, özveride bulunuyorum. Siyasette yaş olarak da siyaseten de olgunluk dönemimi yaşıyorum. Makamlar bizi olgunlaştırır,  mütevazı yapar. Siyasette hep hak ettiğimin mislini aldım. Eğer nasip olurda aday seçilirsem, seçimi kazanırsam Halktan kopmayacağım. Belediyede az gitmeye çalışacağım; daha önce yaptığım gibi. İyi bir yönetim oturtacağım. Olmazsa olmazımız iyi bir kadro. Çaka çuka işlerin olmadığı bir belediye oluşturacağız.

Silivri Belediyesi bölgenin en büyük fabrikası

Aday olup seçilmeniz halinde kapanan beldelerde nasıl bir yönetim anlayışı olacak?

Oradaki insanları tek merkezde toplamak çok da doğru değil. Ticari hareketi kısıtlamamak lazım;  esnafın bundan şikâyetçi. Belediyeler gitti hayat durdu diyorlar. Şube gibi ayakta tutmak, insanlara hizmetleri ulaştırmak, teknik hizmetli beldelerden vermek gerek. Bugün Silivri Belediyesi 212 memur 196 işçi 600 taşeron 1000 çalışanıyla bölgenin en büyük fabrikası. Kaç fabrika 350 sanayi kuruluşu 15000 kişi çalışıyor en büyük fabrika Silivri Belediyesi. Olmazsa olmazımız iyi bir kadro çaka çuka işlerin olmadığı bir belediye oluşturacağız.

Planlar konusunda Işıklar işi ucundan tuttu, az istedi

İBB’nin CHP’li belediyelerin projelerini kısıtladığını, engellediğini düşünüyor musunuz?

Silivri’de Planlardan dolayı şikâyet var. Özcan Işıklar sanki biraz bu işin ucundan tuttu. Dik durdu ve üstüne gitmedi. Bugün Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara tüm planlarını bitirmiş durumda. Hatta Büyükşehir meclisinde kalkıp teşekkür etmesine ben şahidim. İyi ilişkiler kuramazsanız bu iş olmaz. İşinizi sıkı takip edeceksiniz. Ayrıca AK Partiden planlarını çıkaramayan belediye başkanı arkadaşlar da var. Işıklar işi az takip etti ve az istedi. Sonucu buna bağlıyorum.

Silivri’de ve beldelerde görev yapan eski belediye başkanları ile diyaloglarınız nasıl olacak?

Ben projecilik yaptığım dönemde işi çarıklı erkândan işi öğrendim. Bütün belediye başkanları en iyi hizmet için 24 saatini harcadı, en iyisini yapmaya çalıştı. Işıklar’dan bir teşekkür bekler miydik beklerdik. Sanırım bizden baba şefkatini esirgedi. Hüseyin Agu’da, Selami Değirmenci’de, Ahmet Yağcıoğlu’da, İsmet Kirazpınar’da biraz alınganlık var, birebir sohbetlerimizden bunu görüyorum. Ben bütün arkadaşlarımla birlikte belirli aralıklarla onlardan istifade etme yoluna gideceğim. Sıkı temas halinde olacağım. Bunu çok önemsiyorum. Partileri ne olursa olsun hepsine danışacağım.

Ailenizin siyasi yaşamına bakışı nasıl?

Hiçbir sorun yok. Şu anda kardiyoloji uzmanı bir kızım ve Haziran Ayında Bilgi Üniversitesi mimarlık bölümü son sınıfta okuyan bir oğlum var. İnsan başarılı olabilir ama bu başarı ailesine yansımaz ise anlamı olmaz. Ailede başarılı olursa kişinin başarısı pekişiyor. İyi bir ailem var. Rabbim beni onlara karşı hiç mahcup etmedi. Siyaseten onlardan iznimi de aldım. Onlardan sarılırken, öperken, gülerken, ağlarken samimi olmalarını istiyorum sadece. Onlar da beni bugüne kadar hiç üzmedi. Ailevi problemlerimi aşmış biri olarak Silivri’yi aile ortamında yönetmek istiyorum. Onlardan izin almadan olmaz. Ben her gün 5 kere dua ediyorum. Hayırlıysa bu işi bana nasip et hayırsızsa etme diyorum. Gerisi rabbimin takdiri. Faydalı olacağıma inandığım için adayım. Katkı sağlayacağıma inandığım için adayım. Kendime güvenim sonsuz bir o kadar da mütevazıyim.

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

Silivri halkının seçimlerde doğru, akıllı bir tercih yapacaklarına inanıyorum. Silivri gelişmeye çok müsait bir ilçe. Çok fazla particilik göz etmeden hizmet edecek bir belediye başkanı seçilmeli. Rahat ulaşabilecekleri, halka dokunan bir belediye başkanı. Ben partimin en iyi adayı çıkaracağına inanıyorum. Yerel seçimlerde Silivri’yi, İstanbul’u alacağız. Herkese saygılarımı sevgilerimi gönderiyorum.

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: silivri, çanta’da, dönem, belde, belediye, başkanlığı
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1942 Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur