Tek Silivri
Son Dakika
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında Silivri'de muhteşem Roman Gecesi Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli! Esen'den Gaziler Günü mesajı Silivri Afet Tatbikatına hazırlanıyor Gaziler Günü kutlandı
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
 
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
 
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
 
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Gümüşyakalılar:Biz heyete temsil hakkı vermedik!
 

Gümüşyakalılar:Biz heyete temsil hakkı vermedik!

30 kişiden oluşan Gümüşyaka Halk Heyeti, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ı Gümüşyaka’ya davet etti fakat kendi düzenledikleri toplantıyı protesto ederek salondan ayrıldı. Işıklar ‘Sizi kim seçti bilmiyorum ama beni halk seçti. Dayatmanıza boyun eğmem. Burası mahkeme salonu değil’ dedi. Gümşyakalılar’dan tepki gecikmedi: ise ‘Bu heyet bizi temsil etmiyor. Biz o hakkı onlara vermedik’

20 Şubat 2014 Perşembe 07:45
Yazdır

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Gümüşyaka Halk Heyetinin davetlisi olarak gittiği toplantıda zor anlar yaşadı. Halk Heyeti daha öncede AK Parti Silivri Belediye Başkan Adayı Tahir Sert ve ekibini Gümüşyaka’ya davet etmiş ve soğuk terler attırmıştı. Meclis üyelerine ‘kravat takarak seçim alamazsınız’, AK Parti yöneticilerine ise ‘bugünün zafer şarkıları yarının imdat çığlıkları olabilir’ şeklinde yüklenen heyet, isteklerini kim yaparsa ona oy vereceklerini ifade etmişti. Aynı heyet aynı yerde bir toplantı daha tertip etti. Toplantıya Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, CHP Silivri İlçe Başkanı Mümin Tuğlu ile birlikte Gümüşyakalı CHP belediye meclis üyesi Tülay Sinkıl ve yine Gümüşyaka’dan meclis üyesi adayı Zafer Bıyıklı ve meclis üyesi adayları da katıldı.

Heyet: Önce problemlerimizi dinleyin

Heyet adına söz alan bir vatandaş mikrofonu alarak ‘Bugüne dek yaptığınız hizmetleri alkışlamak yapacağınız hizmetleri öğrenmek üzere toplandık. Sizden taleplerimiz, ricalarımız arzularımız olacak. Madde madde oluşturduk sunacağız. Kısmet olur da yeniden seçilirseniz bunları sizden talep edeceğiz. Bizim problemlerimiz var. Bunları dile getirmek için burdayız. Vaktiniz olmayabilir. Ama 17 maddelik bizim listemiz var. Bunları dinlemelisiniz.’ dedi.

Işıklar: Sizi kim seçti bilmiyorum, beni halk seçti

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise halk heyetini kimin seçtiğini bilmediğini ifade ederek ‘Beni de halk seçti. Benim de meclisimi halk seçti. Ben önce bir sunum yapıp kendimi anlatırsam bunların cevabı sunumumda olacaktı. Ama siz sunumu şimdi izlemediniz. Gümüşyaka ve Silivri'de neler yaptık bir gösterelim sonra konuşalım. Sorularınızı sorun. Şimdi ben halk heyeti dediğiniz zaman bu heyetin kim tarafından kurulduğunu kimden yetki aldığını merak ederim. Gümüşyaka'da halk heyeti kurulmuş. Şimdi Çanta'da 5 kişi biz heyetiz der; olmaz. Ön yargılarımızı bir kenara bırakacağız. Ben gelirim burada size kendimi anlatırım. Siz de bakarsınız beğenirseniz oy verirsiniz, beğenmezseniz oy vermezsiniz. Siz diyorsunuz ki ben bunu yaparsan oy veririm. Ama bunu benim de halka sormam lazım. Şimdi önce benim size yapacaklarımı anlatmam lazım. Bunu yaparsan oy veririm diyorsan onu yapacak birini bulman lazım’ dedi.

Gümüşyaka halkı: Siz bizi temsil etmiyorsunuz, çıkmayacağız!

Bu sözlerin ardından toplantı salonunda gergin dakikalar yaşandı. Platform üyeleri ‘Belediye başkanı bizi dinlemiyor. Hemen salonu terk edin. Evet salonu boşaltıyoruz’ diyerek vatandaşları dışarı çıkarmaya çalıştı. Fakat Gümüşyakalılar ‘Siz bizi temsil etmiyorsunuz. Bize sordunuz mu? Biz kalacağız, asıl siz gidin. Geçen toplantıda da aynısını yaptınız’ diyerek salonu terk etmedi. 25-30 kişilik bir gurup ise salondakilerin de dışarı çıkmamasına sinirlenerek ıslık çaldı ve salon kapısında Işıklar’ı protesto ederek dağıldı.

Tuğlu : Dayatmayı kabul etmek mümkün değil

CHP Silivri ilçe başkanı Mümin Tuğlu Halk Heyeti olduklarını ifade eden gurubun salonu terk etmesinin ardından gergin atmosferi sakinleştirmeye çalışarak şunları söyledi: İstekler doğaldır. Kabul edilir edilmez ama biz sizin konuğunuz olarak geldik. Burada biz hizmet için varız. Sizin için varız. Talep ve şikayetlerinizi alıyoruz. Bu sabah 9'dan beri geziyoruz. Belediye başkanımızın 18 saat çalıştığını hepiniz biliyorsunuz. Sizin istekleriniz bizim için emirdir. Sizin isteklerinizi arzularınızı emir telakki ederiz. Ama takdir edersiniz ki daha hiç konuşmadan belli bir dayatmayı kabul etmemiz mümkün değil. Sizin bizi bağrınıza bastığını gördüm, hepinize teşekkür ederim’ dedi.

Yemine bakıp insana inanılmaz, önce insana bakılır

Olanlar karşısında üzgün olduğunu ifade eden Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise ‘Ben başkanlık görevim boyunca İlk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. Ama duru ve temiz bir siyaset için bu tavrı koymam gerekiyor. Ben buraya defalarca geldim. Beni sabahın 5'inde burada o taşları gezerken görenler oldu, görmeyenler oldu. Bayramın birinci günü babamın mezarına gitmeyip Gümüşyaka'ya geldim. Buraya kendimi ispat ettiğimi düşünüyorum. Bu davranış biçimi siyasette bir arınma gerektirir. Siyaset bir ticaret gibi değil. Ben düşüncemi anlatırım. Siz ikna olursanız, kalbiniz vicdanınız el verirse destek olursunuz. Ama bunları isterim yapmazsan oy vermem derseniz bu dayatmayı kabul etmem. Kimseye bu anlamda teslim olmadım, olmam. Yemine bakıp insana inanılmaz. İnsana bakılıp yemine inanılır. Hiç sesimi çıkartmayıp otursam ne derseniz emriniz olur diyerek çıksam bu iki yüzlülük olmaz mı?

Burası mahkeme salonu mu?

Ben burada karşıma oturup susurluk savcısı gibi sorular sorulmasını hak etmiyorum. Ben buraya ifade vermeye gelmedim. Ev toplantısına çağırır gider evinde dinlerim. Ama halkın karşısında küçük düşürülmeyi hak etmiyorum. Bunu hiç bir zaman bütün politikacılar, siyaset yapan arkadaşlarımız izin vermemeli. Burada neden biz baskı altına alınıyoruz. Bir kaç gündür bu toplantı talep ediliyor. Bakın burada mikrofonlar açık herkes soru sorabilir. Gelip pazarlık yapanlar oluyor; ben kusura bakmayın böyle pazarlıklara girmem diyorum. Yöntem olarak burada yapılanı doğru bulmadığım için tepki gösterdim. Nezaketen önce ben anlatırım sizde dinlersiniz. Sonra da taleplerinizi istersiniz. Başımın üstünde. Ama burası mahkeme salonu değil. Böyle sen konuşma biz anlatalım tavrı olmaz. Az önceki tepkim için de sizlerden özür dilerim. En çok hizmet ettiğim mahallelerden biri burası’ dedi.

Kapınıza gelen misafire hoş geldiniz denilmez mi?

Işıklar platformun asıl amacını da anlayamadığını da ifade ederek ‘Biz bugün buraya gelmedik kabul edin. Ben bu toplantının içeriğini çok önceden duydum. Ama gelmesem korktu diyeceklerdi. Beni davet ediyorsunuz buraya ama bir hoş geldiniz diyip karşılamıyorsunuz bile. Kapıda evine gelen misafire hoş geldin demez mi? Niyetlerini gördüm. Başlamadan bir insanlık dersi verdim. Layık bulmaya bilirsin ama bir belediye başkanına görevinin son gününe kadar saygı göstereceksin ki saygı göresin. Ben buraya gelirken bunun olacağını tahmin ettim. Bu pazarlıklara böyle davranışlara gerek yok. Birini çağırıp onu burada yargılayayım anlayışına teslim olmayacağız. Toplumu kanırtarak geren stresli anlayıştan arınacağız. Ben gökteki yıldızı bana ver diyene tamam vereceğim diyemem’ dedi.

Gümüşyakalılar: Onlar adına biz özür dileriz

Salonda bir  Gümüşyakalı ise ‘Onlar yerine biz sizden özür dileriz. Asıl halk biziz. Zaten bize de kimse karışamaz. Kalkıp kalkmayacağımızı onlara sormuyoruz. Biz sizi dinledik ve olanlardan dolayı biz de üzgünüz. Lütfen bu olay bütün Gümüşyaka’ya yıkılmasın.’ dedi.

Toplantı Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın projelerini anlatması ve meclis üyesi adaylarını tanıtmasıyla sona erdi.

 

 

Anahtar Kelimeler: kişiden, oluşan, gümüşyaka, halk, heyeti, silivri
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1942 Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur