Tek Silivri
Son Dakika
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında Silivri'de muhteşem Roman Gecesi Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli! Esen'den Gaziler Günü mesajı Silivri Afet Tatbikatına hazırlanıyor Gaziler Günü kutlandı
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
 
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
 
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
 
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
“Efelenmekle olmaz!”
 

“Efelenmekle olmaz!”

CHP’den Silivri’ye belediye başkan aday adaylığını açıklayan Selami Değirmenci; Başkan Özcan Işıklar’a sert imalarda bulundu. Değirmenci ‘Yönetimde bir eksiklik görmesek aday adayı olmazdık’ dedi ve ekledi: inatlaşarak, her şeyi kendine mal ederek bu işler olmaz. Efelenmeyeceksin” dedi. Değirmenci, halkın gönlüne girilmedikten sonra yolların altın taşla kaplansa da başarılı olunmayacağının altını çizdi.

27 Kasım 2013 Çarşamba 10:49
Yazdır

Silivri’de 15 yıl belediye başkanlığı yaparak bir marka haline gelen CHP’den Silivri’ye yeniden belediye başkan aday adayı olan Selami Değirmenci, gazetemize samimi açıklamalarda bulundu. Kamuoyunun merak ettiği sorulara içtenlikle cevap veren Değirmenci; Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a sert imalarda da bulundu. İşte Gerçek Gazetesi Silivri Temsilcisi Müge Cesur’un sorularıyla, Değirmenci ile yaptığımız  söyleşiden öne çıkan başlıklar:

“Genel dengeler bozuk, ülke çıkmazın içinde”

Türkiye 2014 Yerel Seçimlerine nasıl bir siyasi ve sosyal ortamda giriyor?

Önümüzde bir güneydoğu problemi, alevi problemi varken, ekonomik kriz dış etkenlerle de bağlantılı olarak ülkemizi vurmuşken bir de üzerine komşularımızla yaşanan gerginlikler, kavgalar eklendi. Özellikle son yıllarda Suriye ile yaşadığımız sıkıntılar Türkiye’nin içinde olmaması gereken olaylar. Başbakanımızın da talihsiz konuşmaları ve izlediği politikayla Türkiye savaşın eşiğine getirildi. Bu yüzden ülke ekonomisin de zarar gördüğünü düşünüyorum ki sınır ticaretinin durumu da belli. Savaş ortamının genel dengeleri bozduğu ve tam bir çıkmaza girmiş görüntüsü içerisindeyiz. Daha kendi ülkesinin içinde barışı sağlayamayan bir başbakan dış ülkelerin iç meselelerine karışıyor. Mısır Olaylarında bunu gördük. Doğrudan müdahil olma durumu söz konusu.  Ama şunu belirtmeliyim; artık gençlik hiçbir şeye sessiz kalmıyor ve patlama noktasına geldi. Mayıs sonu itibariyle başlayan Gezi Parkı olaylarının Türkiye’de yönetim anlayışını değiştireceğine inanıyorum. Gençliğin bu tepkisini kimse görmezden gelemez. Başbakanın da yaptığı gibi gençlik küçümsenebilir, aşağılanabilir ama bunu yapanlar tepkinin altında ezilmeye de mahkûmdur. Bu insanların en temel eklentisi şeffaflık, katılımcılık, ortak karar alınması. Bir şey yaparken bizlere de sorun, bizlerinde fikrini alın diyor. Faşizan, baskıcı, ‘ben yaptım oldu’ cu anlayışıyla devletin yönetilmediğini görüyorum.

CHP Silivri Belediye meclis üyesi listesinin 63 kişi gibi az bir rakamda kalmasını neye bağlıyorsunuz? Neden müracaatlar fazla olmadı sizce?

İnsanlar heyecanlarını ve beklentilerini yitirdi

Sayı oldukça az. Bence en az yüzeli iki yüz kişi olmalıydı. Sayının az olması insanlarının heyecanlarını ve beklentilerini yitirdiğine delalet. Kazanma umudu olan insanlar buralara talip olup buralarda görev alma düşüncesinde olurlar. Ama belli bir motivasyon düşüklüğü yaşanmışsa, insanlar umutsuzluğa düşmüşse ‘olsam ne olur olmasam ne olur’ anlayışına kapılıyorlar. ‘Benim nasıl olsa fikrim alınmıyor, parmakçı olarak kullanılıyorum, bu da benim kişiliğime ters. Kişiliğimi ortaya koymayacaksam ben oraya gidip düşüncelerimi açıklayamayacaksam, parmakçı olarak kullanılacaksam o sıralarda oturmanın anlamı yok’ düşüncesi hâkim olmuş olabilir. Son yollarda maalesef bazı belediyelerde bu anlayış hâkim.

Karşınızda rakip olarak Abdullah Yıldırım, Özcan Işıklar ve Hüseyin Şahin var. Değerlendirme yapmanızı istesek neler söylersiniz?

Benim dönemimde karşıma aday çıkmadı ve meclis başvurusu hep fazlaydı

Her şahsın her aday aday adayımızın kişiliğine saygım sonsuz. Medeni cesaret gösterdikleri için en başta. Çünkü zaten görevde olanın tekrar aday adayı olması gayet normal. Ama görevde olmayıp ‘ ben bu işi mevcuttan daha iyi yaparım’ şeklinde bir iradeyi ortaya koyup  aday olan herkese saygı duymak, teşekkür etmek gerekiyor. Kimseden korkmadan çekinmeden, kişiliği ile meydana çıkan insan zaten başkasının ondan daha iyi yapacağına inancı varsa ortaya çıkmaz. Çıkıyorsa kendini daha iyi yapabileceğine dair güveni vardır. . Ben Silivri’de 3 dönem seçildim ve belediye başkanlığı yaptım. Birinci dönemimde ön seçimle seçildim. 1994’te, 1999’da ön seçim yapmış olduğumuz halde kimse yine başvurmadı. Son iki seçime tek aday olarak girdim ama meclis için başvuru yapan arkadaşlarımızın sayısı hem fazlaydı. Sürekli arttı.

Silivri’de görev yapan bazı eski belde belediye başkanları, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın kendileriyle görüşmediği için şikayetçi. Siz de aynı durumu yaşadınız mı?

Beldelerde halka inilemedi, diyolog eksikliği oluştu

Kişisel olarak bende değil ama kapanan belediyelerin belediye başkanlarıyla temasın çok sıkı olması gerekiyordu. O bölgenin sorunlarını ve çözüm yollarını en iyi bilen arkadaşlarımız onlar. İyi bildikleri için defalarca seçildiler ve görev yaptılar. Kendileri ile diyalog halinde gitseydiniz halkla diyalogu da çok sıcak bir şekilde tutma imkânınız olurdu ve başarılı onurdur. Bu illa onlara profesyonel bir görev verilmesi anlamına gelmiyor. Zaman zaman onlarla bir araya gelerek, danışmanlık statüsünde değerlendirerek, başınız dara düştüğünde oların fikrini alarak yapılabilirdi. Hatta bu olmasa bile beldelerde daha profesyonelce bir yapı oluşturulup belediyelerin kapatıldığını hissettirmeyebilirdik. Telefonlara bakan bir memur koymak yerine, birçok konuda sorunu olan vatandaşların buradaki belediye birimleriyle diyolog kurdurulup sorunların çözümü anlamında kolaylaştırılabilirdi. Bunun yapılamadığını görüyorum bu yüzden halk büyük sıkıntı çekti. Belediye başkanımız zaman zaman kapatılan belediyelerin çok büyük bir problem olduğunu ve 1 sene boyunca bununla uğraştığını söylüyor. Ben bu kanaatte değilim. Belediyelerim kapatılıp tek elde toplanması bana göre ekonomik ve verimli hizmet etme anlayışı açısından çok daha olumlu. Çünkü çok ciddi şekilde araç gereç personel tasarrufu oluyor. Belediyenin kapatıldığını hissettirmeyecek şekilde hizmetler verilebilirdi. Bunlar maliyet de gerektirmiyordu. Biraz belediyecilik tecrübesi buna yeterliydi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün son dönemde CHP üzerine çıkışlarını nasıl buluyorsunuz? Sizce Büyükşehir adayı olması CHP için bir avantaj mıdır?

CHP’nin kendi partisinden bile olmayan birine bağlı kalması yanlış

Sayın Mustafa Sarıgül’ün partiye katılması kamuyu araştırmalarına göre  katkı verecek gibi gözüküyor. Ama ben CHP’nin bu dönem Sarıgül’ün dışında da iyi bir adayla Büyükşehir Belediyesini alacağına inanıyorum. Halkın beklentileri farklı bir noktada.  Halk AKP’nin nasıl kandırdığını, nasıl aldattığını,  ülkeyi nasıl bir kaosa sürüklediğini görüyor. O neden tek kişiye bağlı kalarak hele hele kendi partisinden olmayan birine bağlı kalarak seçime hazırlanmasını doğru bulmuyorum. CHP’de seçim kazandıracak çok değerli insanlar var. Dışarıya bakarak kendi içimizdeki değerleri görmüyoruz. Kendimizi CHP olarak bir kişiyi endekslesek şartlandırırsak baştan seçimi kaybetmişiz demektir. Ben CHP’nin İstanbul kazanacağına inanıyorum. Kim olursa olsun kazanır demiyorum dikkat edin. Partinin ve halkın beklentilerini ortaya koyan, CHP ilkelerini savunan, benimseyen, CHP’nin adını anmaktan çekinmeyen kişiler bu partide başarılı olabilir.

Silivri’de 15 sene belediye başkanlığı yapan bir isim olarak siyasi anlamda bir marka oldunuz. İnsanların sizi ve isminizi unutmamasını neye bağlıyorsunuz?

Sokakları altın kaplasanız ne fayda, gönüllere giremedikten sonra”

Bir belediye başkanı sadece kendi partilisinden aldığı oyla belediye başkanı olmuyor. Bunu geçmişte yaşadık. Bir kere o şehrin şehri emini olmanız gerek. Sözüne güvenilir, halkın istediği zaman ulaşabildiği, görüşebildiği, telefonlarına çıkabildiği, sorunlarını çözebildiği bir yönetici arıyor. Hep diyoruz ya halka dokunmak. Halka yakın olmak aradığında bulabilmesi sorunlarını anlatabilmesi. İlla çözebilmeniz demiyorum her sorun çözülemez. Gelecek sizinle görüşebilecek, 24 sat telefonla ulaşabilecek; buna karşılık sizlerde onların işini çözebilmek için gayret göstereceksiniz. İşini çözemediğimiz insanlar da oldu. Onların da sırtınızı sıvazladık, kapıya kadar eşlik ettik ve neden yapamadığımızı anlattık. Halk toplantıları yaptık. İlla büyük işler çevirmenize gerek yok. Eğer insanların gönlüne sokulamadıysanız, sokakları altında kaplasanız işe yaramayabilir. Önemli halkla aile duygusunu geliştirmek. ‘Ben size bunu yaptım şunu yaptım neden mutlu olmuyorsunuz’ demeye hakkınız yok. Onlarla paylaşacaksınız, konuşacaksınız, gönül bağı kuracaksınız. Yapmadım ama bir daha ki sefere yapacağım demek olmaz. İnsanın aynısı geçmişidir. Geçmişte neyseniz gelecekte de o olacaksınız. Diğer türlü zaten insanlar yutmaz. Bir insanın kişiliği değişmez.

Sizin dönemizdeki imkanlarla mevcut belediyenin imkanlarını karşılaştırma yapacak olursak neler söylersiniz?

Kaynaklar har vurulup harman savruluyor

Benim dönemimdeki imkanlarla bu dönemki imkanlar, hele hele Silivri’nin Büyükşehir Belediyesine dâhil edildiği zamandan beri olağanüstü farklı. İmkânlar kıyas dahi edilemez. Yapılan hizmetlere bakıyorum. Biz o dönemlerde personel maaşını bile verirken zorlanır hem de hizmet yapardık. Şimdi bu olanlara için gidiyor. Kaynakların har vurup harman savurulduğuna inanıyorum.

Başkan Işıklar New Center’i yıkacağını söylüyor. Sizce sizin döneminizde, kendisi de başkan yardımcınızken; New Center’i çarşıya yapmak hata mıydı?

Işıklar’ın bir binayı yıkması için önce yerine dikilmiş bir bina göstermesi gerek

New Center Alışveriş Merkezi yapılmadan en az 2 yıl örgüt toplantılarımızda tartışıldı. Sadece örgütle değil muhalefet meclis üyeleriyle de tartışırdık. “Ben böyle düşündüm böyle yaptım” anlayışı ile yapmadık. Örgütte aldığımız karar sonrası Hüseyin Turan ve Metin Karakaş’ın olduğu muhalefet meclis üyelerini ve CHP olarak bir komisyon kurduk. Proje ve ihalelerini o komisyon yaptı. Gizli kapaklı olmadı. Fakat keşke projenin sonu benim dönemime yetişseydi. 3,5 ay daha görev sürem yetseydi bambaşka olacaktı. Dış cephe ve içi projeden farklı oldu. En üst katı sinema ve fast-fooda ayrılmıştı ama olmadı. Geçmiş dönem belediye başkanı Hüseyin Turan bu anlamda  adımlar atmıştı ama mevcut CHP’li meclis üyelerinin tavırları nedeniyle olmadı. Eğer tekrar seçilirsek işlevlik açısından bambaşka bir New Center olacak. Orada dükkânların yarısından fazlası da müteahittin. Siz hangi parayla orayı istimlâk edip yıkıyorsunuz? Böyle bir paranız varsa hangi yatırımı yaptınız diye adama diye sorarlar. Retore edilen bir binadan başka var mı bir yeri?  Yıkacağım demeniz için önce yapmış olduğunuz bir binayı göstermeniz gerekiyor. Park, bahçe, taş o kadar. park. Henüz daha bir şey görmedik. Sadece hayal satma olarak görüyorum. Mantıklı bulamıyorum. İyi ki Kültür Evi yapılmamış, her işte hayır varmış diyor arkadaşımız. Paranız olsaydı katlı otopark yapılırdı, kültür merkezi yapılırdı. Olmayan parayla hangi işi yapacaksınız?

İBB, CHP’li belediyelerin hizmetlerini aksatıyor, projelerini engelliyor diyebilir miyiz?

İnatlaşmakla, efelenmekle bu iş olmaz

Büyükşehir belediyesinin muhalefet belediyelerine karşı olumsuz tavır takındığı gerçek. Ama neden Mustafa Sarıgül, Selami Öztürk baskıdan şikayet etmeyip işlerini yapıyor?  Biz son görev dönemimize, İBB’ye bile bağlı değilken yan yolun asfaltlarını o dönemin belediye başkanı Ali Müfit Gürtuna’dan aldık. Metin Karakaş o zaman Refah Partisi ilçe başkanıydı. Ali Müfit Gürtuna görev sahası dışında bize asfalt verdiği için yargılandı.Birz da diyolog olacak. Ben İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın çok iyi anlaşılabilecek bir beleiye başkanı olduğuna inanıyorum.  Ama imar planlarıyla ilgili sıkıntıyı gördük. Onlarda illaki bu bölgeye hizmet etmek ister. Ama siz inatlaşırsanız, her şeyi kendinize mal etmeye çalışırsanız olmaz. Efelenmekle işler yürümez.

Kamuoyunda artık gençlerin önü açılmalı ve yeni siyasetçilere destek olunmalı gibi bir algı var. Sizce de gençlerin önü kapatılıyor mu?

Kimsenin Işıklar’dan izin alacak durumu yok

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül 5. dönemi, kimse ona kalkıp gençlerin önünü kapatıyorsunuz diyor mu? Sen olursan kazanırız diyorlar. Bu işi yapabilecek belli insanlar var. Eğer ben gençlerin önünü kapatacak olsam parti içinde ego manya kurarım. Öyle bir yapı oluştururuz ki kimsenin seçilmesine imkan vermeyiz; o zaman tamam. Ama şimdi genel merkez düşünen gelsin başvursun diyor. Bir kıstas yok, yaş sınırı yok. Daha iyi yapabileceğine inan, güvenen arkadaşlarımız gider başvurur. Selami’nin saçı sarı gözü mavi diye değil; kim daha iyi yapacak diye bakarlar. Halkla gönül bağınız kopmuşsa, partiyle halkın arası açılmışsa, belediyeyle halkın arasında mesafaler varsa, orda görev yapan insanlar kendilerine dönüp bakmalı. Etrafımızda insanlar gitmişse, birlikte hareket edeceğimiz adam bulmakta zorlanıyorsak, sandık görevlisi yazmaya insan bulamıyorsak şahsımızda bir problem vardır.  Belediye Başkanı Özcan Işıklar “2 dönemden sonra bu görev haram” demiş. Tüzükte öyle bir şey var mı? Günah sevap yazıyor mu? Kimsenin mevcut belediye başkanından izin alma durumu da yok zaten.

Kısaca özetlersek; 2014 yerel seçimlerinde Değirmenci neden tekrar aday adayı olma gereği duydu?

Adayı parti kazananı halk belirler

Hizmetlerin yetersizliği, yönetimin kötülüğü, kamu kaynaklarının kötü kullanılması, kamu birilerinin menfaatine kullanılması sebeptir. Ben beş yıl istediğim gibi davranırım derseniz 5 yılı idare edersiniz sonra kusura bakma derler. Kimse 1960’dan önce bu ilçeye üst üste 3 dönem belediye başkanı seçilmedi. Daha önce de 10 yıl aradan sonra nasıl göreve talip olurum?  Adayı parti, kazananı halk belirler. Ben halka güveniyorum.

Aday seçilmezseniz, Özcan Işıklar’a yine 2009 seçimlerinde olduğu gibi destek verecek misiniz? Yine birlikte seçim otobüsünde kendisinin elini kaldıracak mısınız?

Işıklar’dan gelecek daveti kabul etmiyorum

Biz CHP’liyiz. Bir oyumuz var onu da partimize atacağız. 2009 seçimlerinde bir rüzgar vardı doğru. Kamuoyu araştırmalarında, MYK toplantılarında önde çıkan aday bendim, hatta bu tebliğ de edildi. Farklı anlaşmalar araya girince adaylığım veto oldu. O kırgınlıkla Özcan Işıklar’a destek vermeyeceğimi söyledim ama son 12 gün kala partililerimden gelen baskıyı kıramadım. Seçimin kaderini değiştirdik ve Işıklar’ın o koltukta oturmasına sebep olduk. Haksızlığa ezilmişliğe rağmen hem de. Fakat Işıklar sonrasında bizleri AKP’yi desteklemekle itham etti. Otobüs tepesine çıkıp elini kaldırmışız, bundan daha büyük destek olabilir mi? Ama kendi ilçe kongresinde, milletvekilliği seçimlerinde (Son bir hafta hariç) karşımızda oldu. Artık eski duygularla sahalara inmek yok. O bizleri yok kabul ediyor zaten. Siyasi olarak bitik olduğumuzu söylüyor. Onun bizim desteğimize ihtiyacı olmaz o nedenle. Bizde gider bir oyumuzu sandığa atarız. Gelecek bir daveti de kabul etmiyorum.

Proje ve yönetim biçimi anlamında eğer aday olur ve seçilirseniz Silivri’yi nasıl bir anlayışla yöneteceksiniz?

Benim için her gün halk günü, bariyerleri kaldıracağım

İlk işim belediye girişindeki bariyerleri kaldırmak. Benim için her gün halk günü olacağı için halk günü toplantıları yapmayacağım. Profesyonel bir ekiple çalışacağım. Çünkü bizim zamanımızsa istihdam sorunu vardı. Şimdi başkan yardımcılarıyla, daire başkanlarıyla daha profesyonel bir ekiple çalışma imkanımız olacak. Maliyetini bildiğimiz, hayali olmayan projelerle yola çıkacağız. Şimdiden projelerimizi açıklamak yanlış olur. Ama yönetim anlayışımız; katılımcı, şeffaf, halka hesap veren, yalan söylemeyen, belediyede halkın önüne bariyerleri koymayan, kararlı, tutarlı ve verimli bir anlayış.

Son olarak okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesaj var mı?

5 yılda bir sandık başına gidiyor ve kararımızı veriyoruz. Genel ve yerel seçimlerde sadece güzel vaatlere bakmasınlar, etkisinde kalmasınlar. İnsanların geçmişini iyi tahlil etsinler.. Silivri’nin kaybedecek bir beş yılı yok.

 

Anahtar Kelimeler: chp’den, silivri’ye, belediye, başkan, aday, adaylığını
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1942 Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur