Tek Silivri
Son Dakika
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında Silivri'de muhteşem Roman Gecesi Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli! Esen'den Gaziler Günü mesajı Silivri Afet Tatbikatına hazırlanıyor Gaziler Günü kutlandı
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
 
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
 
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
 
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
“Adaylığım için Başbakanla görüşeceğim”
 

“Adaylığım için Başbakanla görüşeceğim”

Ak Parti Silivri Kurucu Başkanı Vural Sönmez, sessizliğini Gerçek Gazetesine bozarak “Ak Parti benim evladım gibi. Ben de kimsenin adamı değil; Başbakanımızın adamıyım” dedi. Belediye başkan aday adaylığı için net bir cevap vermeyen Sönmez, Kurban Bayramı’nı işaret etti. “Başbakanımızla bayramlaştıktan sonra adaylıkla ilgili bir karar vereceğim

27 Kasım 2013 Çarşamba 11:01
Yazdır

Ak Parti Silivri Kurucu İlçe Başkanı Vural Sönmez, 2014 Yerel Seçim Sürecine girdiğimiz şu günlerde sessizliğini bozarak içini Gerçek Gazetesine döktü. Sönmez; AK Parti’nin geçtiğimiz yerel seçimleri neden kaybettiğini ve önümüzdeki seçimlerde nasıl kazanılacağına dair değerlendirmelerde bulundu. Sönmez, mevcut Silivri Belediyesi’nin yönetim şeklini de değerlendirerek eksiklikler gördüğünü ifade etti. Belediye başkan aday adayı olacağına dair söylentilere net cevap vermeyen Sönmez, Kurban Bayramında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmeler sonrası kararını açıklayacağını söyledi.

AK Parti evladım gibi

Trilyonluk yatırımlara rağmen 2009 Yerel Seçimlerinde AK Parti Silivri’yi neden kaybetti?

Teşkilatımızda, Ak Parti’de hizmet noktasında herhangi bir sıkıntı olmaz. Bütün arkadaşlar Silivri’ye faydalı olabilmek için ellerinden geleni yaparlar. Ama siyaset sadece hizmet etmek değildir; insanların gönlünü de almaktır. İnsanların gönlünü almadan oyunu alamazsınız. İnsanların gönlünü alanlar her zaman kitleleri arkalarından sürüklemiştir. Seçimlerden 6 ay önce bir açıklama yapmıştım. Kongre yapılacak ve ilçe başkanı seçilecekti. Silivri’de seçim kaybetmek istemiyorum dedim. Kurucu ilçe başkanı olarak bazı uyarılar, öneriler yapmak gerek diye düşündüm. Çünkü AK Parti benim evladım gibi. Kimse üzülmesin, kötü duruma düşmesin istemiştim. Uyarılarımız dinlemedi ve bir gazeteye açıklamam olmuştu. Birlik beraberlikten, neler yapılması gerektiğinden, güçlü teşkilatın nasıl olması gerektiğinden bahsediyorum. Bugün Türkiye’de ‘en güçlü benim’ diyen aday bağımsız olarak adaylığını koysun; en fazla 600 oy alır. Seçim teşkilatla kazanılır. ‘Teşkilat elimde olsun, ben aday olayım’ mantığı yanlış bir mantık. 2009’da yapılan yanlışlık buydu. Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) de zafiyet buydu. Sunabileceğimiz bir katkı var mı diyorduk. Karşılığında ‘biz hallettik’ diyorlardı. Sandık başkanımızı arıyorduk; onlar da aynı şekilde. E ona gerek yok, buna gerek yok kiminle çalışacaksınız? ‘Profesyonel bir ekiple çalışacağız’ Seçimler gönüllü ekiplerle kazanılır. 2002 seçimlerine girerken sıkıntılı bir süreç vardı. Size bir örnek vererek surumu açıklayacağım. Aday adayları bayraklarını kendi paralarıyla yaptırıyor. Sadece Başbakanımızın resminin olduğu bayraklar ve parti bayrakları sayılı olarak ilçelere gönderildi.  Gece olmuş 12.00. Süsleme yapıyoruz bizde ama bayrağımız bitti. O arada telefonum çaldı. Arayan Alibey Mahallesinden bir ablamız. ‘Bizde bayrak var, buyurun başkanım’ dedi kalktık gittik. Manzarayı anlatıyorum size. Biri bayrakları kesiyor, diğeri sökülmesin diye teyel yapıyor, diğeri uçlarını ekliyor. Buydu anlatmak istediğim. 2009 seçimlerini teşkilattaki zafiyetten dolayı kaybettik.

Partiye küskün yok, kişilere küskünler var

Şu an AK Parti teşkilatı içerisinde küskünler var mıdır?

İstisnasız hepsiyle görüştüm. Partiye küskün kimse yok. İsim söyleyenler ‘onlar orda oldukları müddetçe biz gelmeyiz. Başbakanımıza canımız feda’  diyorlar. O isimleri vermek yanlış olur. Fakat isimler üzerinden gidilmesi sıkıntı. SKM tarafından uyarılarımız önerilerimiz bu defa dikkate alınıyor. Dostlarımızdan kaç tanesinin gönlünü alıp, teşkilat çatısı altında birleştirebiliriz; onun gayreti içerisindeyiz.

Ben kimsenin değil, Başbakanımızın adamıyım

AK Parti kurucu ilçe başkanı olarak sizi partide ve saha çalışmalarında neden daha sık göremiyoruz?

Ben 4,5 sene önce de yoktum. Bakın şöyle bir sıkıntı var. Ben teşkilata gittiğimde kurucu ile başkanı olduğumuzdan mıdır, insanların saygısından sevgisinden midir; üyelerin tavırları değişiyor. Etrafımıza toplanıyorlar. Bu durum bazı arkadaşları rahatsız ediyor; öyle hissediyorum. Çalışmalarda aksaklık olmasın diye geri çekildim. Çünkü iki başlılık gibi bir algı oluşturulması hoş değil. Ben bugüne kadar kimsenin adamı olmadım, olmam. Siyasete Başbakanımız Tayyip Erdoğan’la çıktım. Eğer birinin adamı olmam gerekiyorsa Başbakanımızın adamıyım.

Başbakanımızla olan fotoğrafımızı ilçeden kaldırdılar

İki başlılık dediniz. Bu konuyu biraz daha açar mısınız?

Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan Silivri’ye geldiğinde otobüsün üstünde elimi tuttu ve havaya kaldırdı. Bu anın fotoğrafı ilçe teşkilat binamızda asılıydı. Ama sonradan fotoğraftan benim olduğum taraf silindi. Demek ki rahatsızlık veriyoruz, bir sıkıntı var. Bir tek mevcut ilçe başkanı Metin Karakaş’da bunu görmedim. Hiçbir rahatsızlık duymadım.  Katıldığımız toplantılarda en az beş dakika bizlerin geçmiş dönemde yaşadığımız sıkıntıları anlatıyor, bize değe veriyor. Fakat önceki ilçe başkanlarında ben bunu görmedim. Şimdi Metin Başkana da söylüyorum. Her zaman da ne görev verirsen başımla beraber diyorum. Benim derdim seçim kazanmak. Köşe kapmaca koltuk kapmaca oynamıyoruz ki. Bunlara gerek yok.

Adayın ve yakın çevresinin serveti helal kazanç olmalı

AK Parti’nin Silivri’de tekrar seçimleri kazanması için ne yapması gerekiyor?

Teşkilat olarak kişiler üzerinden, adaylar üzerinden gitmemeliyiz. Önce belediye başkan adayı nasıl olmalı? Bu profili oluşturmak lazım. Bunu bir çerçeveye oturtmak lazım. Her zaman söylerim; bir adayın ve yakın çevresinin servetinin helal kazanç olması gerekli. Teşkilat değerleri, gönüldeşlik da önemli unsurlar. Aday profili hangi özelliklere sahip olmalı ve profilinde neler olmamalı… Bu çerçeveyi çizdikten ve samimi olduktan sonra problem yok.

AK Parti’den Belediye Başkanlığı için aday adayı olanlar yavaş yavaş belli olmaya başladı. Siz nasıl değerlendireceksiniz?

Hepsi teşkilat mensubu arkadaşlarım. Metin Karakaş ve Hüseyin Turan hep siyaseten, hem mesleki olarak dostlarım. Tahir Sert ağabeyim. Emrah Maşalacı siyasette iyi yerlere geleceğini umduğum kardeşim. Hepsinin yolu açık olsun.

Teşkilatımın, ilin, genel merkezin onayını almadan aday adayı olmam

Siz aday adayı olacak mısınız? En fazla merak edilen konulardan biri de bu.

Bilmiyorum. Kendi kendime buna karar veremem. Acaba bende o vasıflar var mı? Bir yola çıkacağız, bana destek olur musunuz diye kimseyle hiçbir konuşma yapmadım. Görev verilirse yaparım. Bölgemizin ve Silivri’mizin Milletvekili Tülay Kaynarca Hanımla da hiçbir görüşme yapmadım. Ben teşkilatçıyım. Seçimi nasıl kazanılacağını bilirim; zerre şüphem yok.

Gönlünüzden geçiyor mu peki?

Benim siyasi hırslarım yok. Olsaydı bugün farklı makamlarda olurdum. Şimdi aday olan kişilere şunu sormak gerek. Neden sen? Makul bir açıklama yapılması lazım. Bir diğerinde farkın ne ki sen adaysın? Sağlıklı değerlendirmek lazım. Teşkilattan izin ve destek almazsan, ilçe başkanının, milletvekilinin, ildeki yöneticilerinin başkanının iznini almazsan ayakların yere basmaz. Genel merkezle görüşmeden olur mu?  Belediye başkanlığına, diğer siyasi  makamları görev olarak bakıyorum. Görev verilirse yaparım. Yok sen görev alma denilirse; teşkilatımızın için çalışırım.

Eğer size görev verilirse, siz neden aday aday olacaksınız?

Çok farklı nedenleri olur. Ama bunları şimdi söylemem doğru olmaz. Şunu size net olarak söyleyebilirim ki daha eşime bile bu soruyu sormadım. Allah razı olsun, insanların gönlüne girmişiz ki ismimiz zikrediliyor, anılıyor. Bu güzel bir şey.

Meclis listesine girme gibi bir isteğiniz var mı peki?

Hırsım yok dediğim gibi. Daha önceden de teklifler geldi. Ama gerek yok; yaptığım iş gereği laf olur söz olur. Ben partiyi kurduktan sonra şirketim uygun olmasına rağmen hiçbir ihaleye bile girmedim. Yanlış anlaşılma olur, biri döner bir şey der.

Silivri Belediyesi başarısız bir yönetim sergiliyor

Sizce Silivri Belediyesi’nin çalışmalarında eksiklikler var mı?

Çok eksik. Silivri’nin problemi alt yapı, üst yapı değil; ekonomi. Yalandan iş buldum, şu kadar kişiyi işe yerleştirdim, yok iş vereceğim’ demekle olmuyor. Sen mi buldun mübarek?  İş-kur buldu. İş- Kur bu devletin,  bu hükümetin bir kurumu. İşe girenler İş-Kur sayesinde girdi. İnsanları yanlış yönlendirmeye gerek yok. Ayrıca para akışı da sağlanmıyor; arsa satmakla olmaz. Yatırım getirmekle ekonomi kalkınmış olur. Sen planlarını yapmamışsan eğer başarısızsın demektir. Proje araştırma geliştirme merkezini, lojistik merkezini sağlayamadıysan başarısızsın demektir.  Ben yönetimi şu an başarılı görmüyorum.

Sizce İBB tarafından CHP’li belediyelere karşı hizmet anlamında bir eksiklik, yavaşlık var mı?

İBB Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ı yakından tanıyan biri olarak hizmet aşığı odluğunu biliyorum. Biz Kadir Başkanı Silivri’ye ‘belediyenin geçmişi ile ilgili bastırılan kitabı hediye verilmesi için, ya da bir fincan kahve takımı ya da yoğurt ikramı için getirmiyoruz. Projelerini söyle diye getirdik. Söz alalım diye getirdik. Demek ki proje yok. İtiraz edeceklerine proje üretsinler. Planlar güzel mesela ama eksik. Evet bana göre de eksik. O zaman proje üretin, fikir üretin. Eksiklik varsa hep beraber giderelim.

Kirazpınar istediğini almak için bakanın yanından kalkmamıştı

Yine bir örnekle devam edeceğim. ANAP Hükümeti baştaydı o zaman. Gümüşyaka muhtarlıktan belediyeye geçmiş. Hiçbir şeyleri yok. Dönemin SHP’li belediye başkanı İsmet Kirazpınar bakanın yanına gidip oturmuş. ‘Şu eksik, bu eksik, bunları istiyorum’. Bakan bey tamam demiş not almış; Kirazpınar yerinden kalkmıyor. Yine ‘tamam notumuzu aldık gidebilirsiniz’ diyor, Kirazpınar kalkmıyor. ‘İstediklerimi almadan gitmem, gerekirse kapının önünde yatarım’ diyince bakan arıyor müsteşarını. Kirazpınar gidip tüm isteklerini alıp Gümüşyaka’ya dönüyor.  Köylere dökülen asfalt bugün Şişli’nin yüz ölçümü kadar. Doğalgaz çalışmaların sürüyor. Yatırımlar ortada. Planların durumu ortada.  Vatandaşa çıkın itiraz edin demekle bu işler olmaz. Vatandaşın çoğu neye itiraz ettiklerini bile bilmiyor.

Eğer AK Parti Silivri’de seçimleri kazanırsa ilçede ne değişir ?

Eğer değil bir kere, kazanmamız garanti. Lojistik merkezler kurulacak. Liman projesi aynı şekilde. Tekrar söylüyorum önce ekonomi gelişecek. İleri teknoloji alanları, paydaş üniversiteler… Eğitim seviyesinin yükselmesi..

Son birkaç gündür gündemde en fazla konuşulan konu Demokratik Açılım Paketi. Siz paketi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Başbakanımız açıkladı evet ama devamının da geleceğini söyledi. Eksik kaldığı yerler var evet ama bu bir süreç ve süreç devam edecek. Toplumsal barış sağlanmalı. Birlik beraberlik eşit şartlarla yaşayabilme sağlanmalı. Bugün İstanbul’da Trakya’nın göbeği Silivri’de öğrencileri hala taşımalı sistemle okula gönderiyorsak bir de Doğu’yu düşünün. Demek ki daha çok okula ihtiyaç var. Ben 30 sene önce ilkokula giderken de u durum vardı şimdi de var. Nüfus artıyor diyeceksiniz; o zaman okulları yeterli seviyeye getirelim. Her şeyi devletten beklemeyelim. Bakın çoğu meslek sahibi arkadaşlarımız Silivri Lisesi mezunu. Bizde okulumuza bir şeyler yapalım? Bir eksiğin ucundan tutalım?  Yaparsak neyimiz eksilir ki? Bakın yasa da çıktı;  eğitime yapılan harcamalar vergiden düşecek. İstediğiniz kadar açılım olsun; yasaları uygulayanların etkisi çok büyük. Önce uygulamadaki hataları düzeltmeliyiz.

Silivri’de aidiyet duygusu hala oluşmadı

En fazla tepki toplayan madde Andımızın kaldırılması oldu. Bu maddeyi nasıl değerlendireceksiniz?

Sen Türk’üm doğruyum dersen;  ben Kürdüm doğruyum, öteki Çerkes’im doğruyum, berideki lazım doğruyum, romanım doğruyum der. Ama neye göre doğrusun?  Evet ulusumuz, devletimiz kurulurken mili değeri kurmak için Andımız yapıldı. Mustafa kemal büyük bir devlet adamı ve komutandı ama değişen şartlarda 1920’lere takılırsan hata işlersin. Toplumsal birliği sağlayacaksın.  Dayatacaksanız “Varlığım bu devlete, bu vatana feda olsun” diye dayatacaksınız.  Kimse kimseden üstün değil. İnancımız gereği de öyle olmalı. Kime göre neye göre, neyi ayırıyorsun? Bugün neyi ayırıyorsan yarın aynı taraftan seni ayırırlar. Ben örnek vermeyi severim. Bir gün İsmet Paşa, Mustafa Kemal Atatürk’ün yanına gidiyor ve  Kürt sorunu ile ilgili dert yanıyor. Aynı gün Mustafa Kemal bahçedeki bütün renkli laleleri söktürüp tek renk lale bıraktırıyor. Ardından İsmet Paşa’yı tekrar davet edip; birlikte bahçeyi geziyorlar. İsmet Paşa bahçenin o kötü halini ve neden tek renk laleleri bıraktığını soruyor. Paşamız yanıtlıyor: Senin bu millete yapmak istediğin işte bu. Bunu sana göstermek istedim. Biz her rengimizle güzeliz. Esas problem yerel yönetimlerin yaptığı hatalarda. Biz hala Silviri’yei aidiyet duygusunu bile geliştiremedik. Hala Silivri’de Tokatlılar, Erzurumlular, Karslılar diye mahalleler var. Oysa herkesin kendi kültürleri karışıp ilçede bir zenginlik oluşturulmalı diye düşünüyorum.

Silivri’de hala yerli aday vurgusu var mı diyebilir miyiz?

Rakip parti bunu sürekli kullanılıyor. Seçmenin nabzını tutmak lazım. Ben öyle bir çalışma yapmadım ama ufak bir iddiam var. Silivri’de en büyük şans herkes bir birini tanıyor. Tanımadığın birini, 4 kişiye sor dedesine kadar söylerler. Yerel seçimlerde partiler, teşkilat önemli ama şahıslar da önemli. Hele ki Silivri gibi küçük ilçelerde.

Kurban Bayramında Başbakanla birlikte bayramlaşacağız

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

En başta söylemem gerekeni en son söyleyeyim. Belediye başkan aday adaylığımla ilgili, Kurban Bayramında Başbakan Erdoğan ile birlikte bir bayramlaşma programımız olacak. Görüşme sırasında bu konuyu ileteceğim ve ona göre karar vereceğim.

 

Anahtar Kelimeler: parti, silivri, kurucu, başkanı, vural, sönmez
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1942 Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur