Tek Silivri
Son Dakika
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında Silivri'de muhteşem Roman Gecesi Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli! Esen'den Gaziler Günü mesajı Silivri Afet Tatbikatına hazırlanıyor Gaziler Günü kutlandı
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
 
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
 
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
 
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
'%50'nin üzerinde oyla seçimi alacağız'
 

'%50'nin üzerinde oyla seçimi alacağız'

Işıklar, aday gösterilmesi halinde Silivri’de %50’nün üzerinde oy alacaklarını ifade ederek ‘Yapılan anketlerde ismimin ikinci çıktığı bir sonucu getirin, görevimden istifa ederim’ dedi.

24 Ocak 2014 Cuma 15:25
Yazdır

Silivri’de AK Parti adayı ile ilgili de iddialı konuşan Işıklar ‘İsim kim olursa olsun sonuç değişmeyecek” dedi ve ekledi: Sağduyulu AK Partililerden bile oy alacağız’

Kipa Olayının seçimleri nasıl etkilediğini gördük

Türkiye Gündemini sarsan AK Parti içerisindeki yolsuzluk iddiaları ve başlatılan operasyonun Silivri’deki yerel seçimlere yansıması nasıl olur?

İnsanlar, yerel seçim sürecinde olsak da; bu seçimlerin 1,5 sene sonraki genel seçimlerin bir ön provası, olduğunu biliyorlar. Seçim sonuçlarının ülkenin genel gidişatı, genel konjektürü ile eşleştiğini gördük. Geçtiğimiz yerel seçimlerde ulusal basının gündemine de yansıyan Kipa olayının Silivri’de AK Parti kanadına ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Bu yolsuzlukların, ülkede bu çürümüşlüğün yerel seçimlere yansıyacağını mutlaka düşünüyorum. Ak partili bir aday çıkacak karşımıza. Partinin de buna dahli varsa seçmen bunu dikkate alacak ve tavrını koyacak diye umut ediyorum.

Sarıgül 89 ruhu ile İstanbul’u alacak

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ün  İstanbul için seçim kazanma şansınız nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mustafa Sarıgül’ün bugüne kadar CHP’den İstanbul için çıkmış en iyi adaylardan birisi olduğunu düşünüyorum. Çünkü Şişli Belediyesi’nden 15 sene tecrübesi var. Halka dokunmasını biliyor. Halkın dilini konuşuyor ve müthiş çalışkan. Bitmeyen performansı ve enerjisi var. İnsanları ötekileştirmiyor. Herkese eşit mesafede. Etnik kökenler üzerinde ayrım yapmıyor. Ermeni, Yahudi, Müslüman ayrımı yok.  Sinagog da yapıyor cami de yapıyor. Sarıgül’de her kesmin belediye başkanı olabilecek bir anlayış var. Bu anlayışın prim yapacağını, toplumun bunu gördüğünü veya göreceğini düşünüyorum. Sarıgül’ün İstanbul’da bu dönem tarihi bir oyla seçimi alacağına inanıyorum. Daha önce 1989 seçimlerinde Dalan ile CHP İstanbul’u ciddi bir oyla alınmıştı. Sarıgül’de de o dönemi görüyorum.

Sarıgül Şişli’de yarattığı sinerjiyi İstanbul’a yayacak

İstanbul’un değişime ihtiyacı var. Yurttaki en büyük yağmaların, rantların en fazlası İstanbul’da  yaşandı. İstanbullu bunu görüyor. Kendi çıkarları için, halkın genel yaşantısını hiçe sayanları İstanbullu cezalandıracak. Yerel belediyeciliğin daha iyi işleyeceğini hep birlikte göreceğiz. İnsanlar İstanbul’un keşmekeşinden kurtulmak için CHP’li sosyal demokrat belediyeler olan Sarıyer, Bakırköy, Büyükçekmece, Silivri gibi ilçelere kaçıyor. Şehircilik anlamında bizler CHP’li belediyeler olarak güzel örnekler verdik. Sarıgül de Şişli’de yarattığı sinerjiyi tüm İstanbul’a yayacak. Halk bunu biliyor ve görüyor. Çoğu mitinglerini takip ediyorum ve halkın ilgisini de görüyorum.

AKP’nin anlayışı değişmediği sürece adayları  kim olacak fark etmez

AK Parti Silivri’nin henüz belediye başkan adayı belli değil. Aday olmanız halinde karşınıza çıkacak ismin kim olacağı alacağınız sonucu etkiler mi?

Bir belediye başkan adayı, karşısına hangi aday çıkacak diye seçime girmez. Birinci önceliği bu. Ama tabi ki adaylara göre de bir strateji belirler. Rakip adayın bek raundu nedir, nerelerden oy alıyor, hangi kesimlere daha yakın… Bunları önemsemek gerekiyor. Sizde o kesimlerin üstüne giderek ikna anlamında rekabet ortamı sağlarsınız. Benim için AKP’nin göstereceği ismin önemi yok çünkü benim için sıkıntılı bir durum yok. Yani kim çıkarsa çıksın. Çünkü Ak Parti’nin topluma söyleyeceği fazla bir şey kalmadı. Genel anlamda son olan olayları biliyorsunuz. Ama yerel anlamda; AKP geçtiğimiz 5 yıl burada iktidardı. Aynı zamanda Büyükşehir ve Ankara’da da iktidardı. 5 sene büyükşehir kaynaklarından hiçbir şey yapılmadığını, yapılanlarında devletin diğer kurumlarının yaptığı işler olduğunu bütün Silivri biliyor. Halka dokunan halkı ilgilendiren sosyal belediyecilik anlamında hiçbir çalışma yapılmadı. Hangi aday olursa olsun AKP’de bu anlayış olduktan sonra benim için hiç fark etmeyecek. Sonuç yine Sarıgül modelinde olduğu gibi CHP’nin lehine olacak. AKP’li sağduyu sahibi seçmeninde oyunu olarak Silivri Belediyesinde yarattığımız açılıma devam edeceğimize inanıyorum.

İsmimin yapılan anketlerde ikinci çıktığını getirin, istifa ederim

Kamuoyunda, anketlerde CHP oylarının sizin oylarınızın daha üstünde olduğu konuşuluyor. Böyle bir anket oldu mu?

Bu söylenti ne yazık ki partinin içinden bazı kişilerden geliyor. Rakamları da %48 parti, %20 kendi oyum olarak veriyorlar. Böyle bir oranı konuşmak için insanın aklından zorunun olması lazım. Mesela ‘ % 48 parti %40 Işıklar’ın oyu’ deseler anlarım. %20’lik bir oran mümkün değil. Ben şunu özellikle söylüyorum: AKP’nin, CHP’nin ya da herhangi bir partinin; adımı sorararak yaptıkları bir ankette ikinci çıktığım var mı? Varsa getirsinler; ben görevi bırakmaya hazırım. Bir tane ankette ikinci çıkmadım. Bunu ısrarla söylüyorum. Silivri’de yapılan bütün anketler dahil. Genel merkeze giden ve burada yapılan anket sonuçlarını da biliyorum. Sonuçlar zaman zaman bizlere ifade ediliyor. Oyumun partinin üstünde olduğunu zaten cümle alem biliyor.

Silivri’de %50’yi geçerek seçim kazanacağız

Oyunuzun partinin üzerinde olmasının nedeni nedir?

Bunun bir nedeni var. Biz bütün kesimlerden ANAP’tan, BBP’den, MHP’den, DP’den, AKP’den bütün seçmenin oyunu, desteğini aldığımızı biliyorum. İnsanlar olaya yerel bazda bakıyorlar. Yapılan hizmeti görüyorlar. Parti rakamlarının bile 7-8 puan üstünde çıkıyorum. Biz 2009 Yerel Seçimlerinde %47-48 bir oranla Silivri’de seçim kazandık. Bu dönem aday gösterilirsem %50’yi geçeceğimize inanıyorum. Bunu  kamuoyu yoklamaları ve anketler söylüyor. Hatta anketleri de bırakın ve sokağa çıkın. Vatandaşların tepkisinden bu sonucu daha rahat gözlemleyebilirsiniz.

Kendi söylediklerine kendileri inanmıyorlar

AKP yoruldu bir kere ve değiştirmek istiyorlar. Yeni bir heyecan getirmek istiyorlar. İstanbul değişirse ki Silivri bugüne kadar hiç büyükşehir desteği görmediği için tarihi bir beş yıl yaşayacak. Büyükşehir hizmetleri maksimum düzeyde Silivri’ye çekeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Mustafa Sarıgül ile İBB’ nin kaynak ve imkanlarından ilçemiz en iyi şekilde yararlanacak. Bu anketleri söyleyenlerin kendilerinin bile inanmadığını biliyorum.

Üzerleri çiziliyor ama farkında değiller

Şu süreçte rakipleriniz tarafından şahsınıza karşı farklı bir tutum sergileyen ya da yıpratmaya yönelik bir çaba olduğunu düşünüyor musunuz?

Maalesef kirli bir anlayış var. İnsanlar kendi yapacaklarını anlatmak yerine ‘diğerini kötülersem ben olurum’ diye düşünüyorlar. Ama bunun mümkünü dahi yok. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu çok net söyledi: Belediye başkanları için yada diğer aday  adayları için; karalayan, belden aşağı vuramaya çalışan, tutarsız bir şekilde eleştirenlerin kesinlikle üstünün çizileceğini herkes biliyor. Zaten genel başkanımız bu gibi kişileri zaten çizdi ama farkında değiller.

Kuralına göre oynamayanı halk daha önce olduğu gibi cezalandırır

Aday olmanız halinde CHP Silivri içerisinde tam bir kenetlenme mümkün olabilir mi?

Bunu gönülden istiyorum ama bunu yüzde yüz sağlamak mümkün olmayabilir. Ama aklı vicdanı olan siyasetin uzun soluklu olduğunu düşünerek ‘ben olursam var; ben yoksam yok’ zihniyetinin geçerli olmayacağını tahmin ediyorum. İnsanların buna prim vermeyeceğini biliyorum ki; bu mantığı zaten vatandaş cezalandırır. Bugüne kadar cezalandırdığı gibi. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Mustafa Sarıgül aday olamayan; aday adayı arkadaşlarımızla toplantılar yapacak. Onları takip edecek ve izleyecek. Partide aynı şekilde. Adayına destek olmayan diğer aday adayları da siyasi bir ikbal de düşünmesin. Zaten bu etik ve ahlaki de değil. Oyunun kuralları belli. Maça çıkarken bile hakem belli, oyuncular belli, faul-frikik- penaltı gibi dokuz harakett belli. Kuralını bilerek maça çıkıyorsun. Sonra ben bu kuralı tanımıyorum diyorsun. Bu ahlaki mi? Çıkacak sonuca razı olmamız lazım. Buna razı olmayan bir anlayış Silivri’de tersine bir durumda hareket ederse insanların ona itibar etmeyeceğini biliyorum. Daha önce gördüklerimizi bundan sonra da göreceğiz zaten. Benim beklentim partide tek bir ses, tek bir hareketle çıkan adayın arkasında durulacağına inanmak. Böyle de olsun istiyorum. Ama dediğim gibi münferiden bir olay olursa buna kimsenin prim vermeyeceğine de inanmak istiyorum

Süre yetersiz ama iyi değerlendireceğiz

Sizce adayların açıklanmasının ardından seçim çalışmaları için kalan süre yeterli mi?

Bu konuda biraz mustaribiz. Genel gidişattan mı bilmiyorum ama bu süreye kadar  hala adaylıklar açıklanmadı. Süre yetersiz tabi ki. Şubat ayının ilk haftası isimler belli olacak. Geriye kalan süre ise 55 gün. Silivri’de 35 mahalle var. Her mahalleye bir gün gitseniz zaten 35 gün bitiyor. Bu yüzden bir günü iki gün gibi kullanıp süreyi aşmaya çalışacağız.

Aday belirsizliği dışında süreçle ilgili başka sıkıntılarınız var mı?

Onun dışında hiç bir sıkıntı yok. Kampanyamız belli. Projelerimiz hazır. Yarın start verecek durumdayız.

Rüzgar kayadan hiçbir şey koparamaz

Parti içinde ya da aday adayı rakiplerinizle aranızda herhangi bir küskünlük var mı?

Benim 27 yaşında oğlum 20 yaşında kızım var. Benim için ‘Özcan Işıklar şunu yapamadı’ deseler anlarım. ‘Ben daha iyisini yaparım’ diyenleri de anlarım. Ama kalkıp halkın önünde olan bir kişiyi yıpratmak adına aslı astarı olmayan dedikoduları, iftiraları atmaları anlamam. Bir kişiyi itibarsız hale getirmek onu söyleyen kişiyi daha itibarlı yapmıyor. Zaman zaman içim acıyor ve kırgınlığım oluyor. Ama unutmak affetmek bağışlamak iyi insanlarım intikam alma şeklidir. Ben intikamımı böyle alıyorum. Unutuyorum, bağışlıyorum, affediyorum ve hiç dikkate de almıyorum. Çünkü o söylenenlerin hiçbiri beni tarif etmiyor. Kendime güvenim olduktan sonra başkalarının kötü söylemleri beni ne ilgilendirir? Rüzgâr kaydan ne koparabilir? Hiçbir şey koparamaz.

Yıldırım’ın vefasını yok sayamam

Daha önce yol ayrılığı yaşadığınız çalışma arkadaşlarınızla aday olmanız halinde tekrar çalışır mısınız?

Tabi ki. Çalışmayacağım deme gibi bir lüksüm yok. Ama ayrılma sebepleri ortadan kalktıktan sonra bu mümkün. Mesela bir kişiyle ayrılma sebebimiz beraber çalışırken genel prensiplere uymaması ise ve sonradan bu durum düzelecekse ben neden onunla çalışmayayım; tabi ki çalışırım. Mesela Abdullah Yıldırım’ı herkes söylüyor. Şimdi kendisi aday adayı. Biz genelde prensiplerde anlaşamadık kendisiyle. O sebepleri ortadan kaldırırsak neden çalışmayayım? Ben onun vefasını her zaman söylüyorum. Bugün karşımda aday adayı olarak olsa bile ben ona hala aynı gözle bakıyorum. Çünkü o vefayı asla yok sayamam.’

Röportaj: Müge CESUR

Anahtar Kelimeler: ışıklar, aday, gösterilmesi, halinde, silivri’de, %50’nün
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1942 Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur