Tek Silivri
Son Dakika
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında Silivri'de muhteşem Roman Gecesi Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli! Esen'den Gaziler Günü mesajı Silivri Afet Tatbikatına hazırlanıyor Gaziler Günü kutlandı
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
Mertcan Kaya cinayeti sanıkları hakim karşısında
 
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
Silivri'de muhteşem Roman Gecesi
 
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
Mert: Zor günler geçiren basın desteklenmeli!
 
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
Kış dönemi kurs kayıtları başladı
“10 seneden fazlası haram!”
 

“10 seneden fazlası haram!”

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Gerçek Gazetesi Silivri Temsilcisi Müge Cesur’a samimi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2014 Yerel Seçim Kampanyası sürecinde kamuoyuna tanıtacağı Yeni Kültür Merkezi Projesini ilk defa Gerçek Gazetesine anlattı. New Center Alışveriş Merkezi yıkılırsa karşımıza nasıl bir proje çıkacak? Rakiplerine de üstü kapalı mesaj yollayan Işıklar, görevdeyken kaybedenin tekrar aday olmasının doğru olmadığını söyledi ve ekledi: “Bu görev de 10 seneden fazlası haram!”

27 Kasım 2013 Çarşamba 10:46
Yazdır

Müge Cesur: Genel bir değerlendirme yapacak olursak; Türkiye yerel seçim sürecine hangi şartlar altında giriyor?

Özcan Işıklar: Yerel seçim sürecine 180 gün gibi kısa bir süre kaldı. Türkiye’de Gelir dağılımı bozuk. 890 TL olan asgari ücretten bile hala vergi alınıyor. Enflasyon %33 oldu. Artık medya bazı gerçekleri yazamıyor. Güneydoğu’da bir ateşkes ilan edildi; fakat anayasal değişiklikler beklentileri karşılamadı. Hala o bölge Amerika ve İsrail’in kontrolünde. Mustafa Kemal’in 2. Dünya Savaşı sonrası söylediği bir söz var “Emperyalist devletlerin bu ülkeler üzerinde çıkarları olacaktır. Mazlum devletlerin yanında olalım” Kış  aylarında sıcak bir çatışmayı görmemeyi arzu ediyoruz. Herkes gelip gidici, Türkiye Cumhuriyeti kalıcı. İnsanların günlük yaşamına karışılmamalı, hayat alanlarına girilmemeli. İleri demokrasi budur. Bırakın insanlar eylemlerini yapsın, protestosunu yapsın. İktidar artık gündemini dinden, insanların ibadetlerinden çıkartmalı ve bilime yöneltmeli.

“Sarıgül, İstanbul ve Türkiye için bir şanstır”

Müge Cesur: Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün önümüzdeki yerel seçimler öncesinde CHP’ye katılarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması söz konusu. Siz bu olasılığı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özcan Işıklar: CHP içinde yoklama yapsanız belki de Sarıgül çıkmayabilir. Çünkü delegeler 30 senedir aynı. Ama kamuoyu yoklamalarında ve anketlerde en hazır adayın Sarıgül olduğunu görüyoruz. Bugün kampanya başladı deseniz; ekibiyle, vizyonuyla, projeleriyle, 3 dönemdir kendisini kanıtlamış bir belediye başkanı olarak her kesimden oy alacağına inanıyorum. Sarıgül’ün ilginç yanı da bu. Birkaç gün önce kendisiyle Bebek sahilinde görüştük, sohbet ettik. Sarıgül halka dokunuyor; zengin, fakir, Süryani, Ermeni, Müslüman ayırmıyor. Hepsine aynı yakınlıkta. Herkes eşit davranmasının sayesinde böyle bir denge kurulmuş. İstanbul’un da Sarıgül gibi bir belediye başkanına ihtiyacı var diye düşünüyorum. Kendisi hem Türkiye için hem İstanbul için bir şanstır. İBB Başkanımız Kadir Topbaş kötü mü? Tabi ki değil. Kendisi tam bir İstanbul Beyfendisi. Lakin 10 senedir bir iktidar yorgunluğu var. Rehavet başladığı için artık yanlış olan şeyler bile doğru gelir gözünüze. Bu görevlerde süre 10 yılı geçmemeli diye düşünüyorum. 10 yıldan sonrası haram. Sayın Mustafa Sarıgül’ün tekrar partimize geçip aday olması halinde  %50’yi geçecek bir oyla İstanbul’un alınacağına inanıyorum.

Müge Cesur: Meclis üyesi aday adayı başvuru listesini nasıl buldunuz? Başvuru sayısının az olması konusundaki eleştirileri neye bağlıyorsunuz? İsimlerin şimdiden açıklanması bir dezavantaj olabilir mi?

Özcan Işıklar: Belediye başkan adayı henüz belli olmadığı için fazla başvuru yapılmadı. Parti içinde olmayıp dışarıda bekleyenler arasında bana gelen çok insan var. Sayının azlığını adayın belli olmamasına bağlıyorum. Seçim süreci başladığında, aday belli olduğunda bir o kadar daha aday adayı gelir. Yüzü geçer hatta. Peki bu durum meclis üyeleri için dezavantaj mı; evet. Herkes istediği adayla çalışmak ister. Takvimin erkene alınması talebi engelledi. Bundan dolayı sayı biraz az oldu.

“Elif Bilici daha fazla sorumluluklarıyla yine yanımda olacak”

Müge Cesur: Mevcut meclis üyelerinizden 5 isim tekrar aday adayı olarak başvurmadı. Bu kişiler arasında en dikkat çekeni ise başkan yardımcınız Elif Bilici. Kendisi ile tekrar birlikte çalışmayı düşünmüyor musunuz?

Özcan Işıklar: Başkan yardımcımızla bir anlaşmaya vardık. Bundan sonraki süreçte Elif Hanım tekrar belediyede olacak ve beraber çalışacağız. Onda 5 senelik bir emeğim var. Başarıyla götürüyor işini. Artık profesyonel olarak devam etmekle kararı aldık. "Siz varsanız varım; yoksanız yokum. Aday olmazsam listede farklı bir isimin önünü açabilir ve bir kişi daha kazanabiliriz" dedi. Bu dönem bürokrat olarak tekrar yanımda yer alacak. Ben de bu şekilde uygun gördüm. Yola çıkarken vardı ve yine olacak. Ve elbette daha fazla sorumlulukla, daha fazla görev alarak.

“Abdullah Yıldırım ile kırgınlığımızın sebebi dostluk”

Müge Cesur: Size rakip olan insanlar arasında bir dönem birlikte çalıştığınız ve şimdi yollarınızın ayrıldığı eski başkan yardımcınız Abdullah Yıldırım’da var. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özcan Işıklar: Yollarımız ayrılmadı aslında; çünkü yola beraber çıktık. Ömrüm boyunca da vefasını unutmayacağım. Kendisi adaylık deneyecek, hakkıdır. Kimse bir şey söylemeye hakkı yok. Hele hele Abdullah Yıldırım için. O beni destekledi ben de eğer o aday olursa neden desteklemeyeyim? Desteklerim tabi ki. Aramızda ayrıldı evet; sebepleri konuşsak herkes ‘bu kadar basit mi’ der. Kırgınlığımız dostluktan. Ortada gözle görülür bir şey yok. Ama gönülden ve kalpten ayrılmadım. O vefayı yaşadığım sürece unutmayacağım. Beraber çalışabilir, destek olabilirim. Görev istedi demiyorum bunu vicdani olarak söylüyorum. Görevler sırasında eski arkadaşlık ortamını buraya taşıdığınızda kırgınlıklar oluyor. Yönetim diline, yönetim jargonuna alışamıyoruz belki de. Burası farklı dışarısı farklı. Âmâ kendisine kırgın da değilim, küskün de değilim.

“İntikamımı unutarak ve affederek alıyorum”

Müge Cesur: Diğer aday adayları ise Selami Değirmenci ve Hüseyin Şahin. Hizmet için değil de; siyasi intikam için aday adayı olan var mı sizce?

Özcan Işıklar: Eğer varsa yanlış. Bu görevde 10 senemi doldurursam bir daha aday olmayacağım. Haram çünkü. 10 sene hayalinizde, kafanızda, vizyonunuz da ne varsa onu yapabilirsiniz. 10 yılda neyi yapamadınız da neye zamanınız yetmedi de 15 seneyi isteyeyim ben. Silivri eskiden ufaktı; ufağı büyüğü yok. Silivri’nin vizyonu belliydi. Biz üniversite alanları, bilim teknoloji alanları ve sosyal belediyecilik uygulamalarıyla bunu ortaya koyduk. Yeni bir vizyon oluşturduk. Arkamızdan yeni heyecanlar geliyor, onların önünü açacağız. Projelerle gelecekseniz sıkıntı yok. Çekiştirmeyle geliyorsa birileri burası onun yeri değil. Görevimi yapmaya ve kendimi korumaya çalıştım. Partimi, personelimi, çalışma arkadaşlarımı korudum. Aday oldum; seçildim ve görevimi yapıyorum. Burası öç alma yeri değil. Birini itibarsız hale getirmek sizi itibar sahibi etmez. Ben kimseye intikam alacak bir şey yapmadım. Bir ilkem var: Unutmak affetmek iyi insanların intikam alma şeklidir. Unutuyorum affediyorum. İntikamımı böyle alıyorum.

“Kandemir’i ciddiye alsam sonuçları kötü olur”

Müge Cesur: 2009 seçimlerinde Yılmaz Kandemir'i birinci sıradan listenize aldığınızda ve başkan yardımcısı olarak görevlendirdiğinizde o dönemdeki siyasi şartlar bunu gerektiriyordu. Bugün 5 yıl geriye dönme imkânınız olsa yine aynı şekilde mi davranırdınız?

Özcan Işıklar: Yine aynısını yapardım. O gün başkan yardımcısı olması doğruydu, öyle bir talep vardı. Ama bugün sorarsa aynı sonucu almaktan şüpheliyim. Belediye başkanı olmak istiyor. İki defasında seçime girdi ve iki defa aday adayı oldu. Şimdi beşinciye olmak istemenin nedenini anlamıyorum. Ben iki defa seçime girip bir kere seçim kaybetseydim bir daha asla hayatım boyunca aday adayı olmazdım. Birincisi görevdeyken kaybedenin aday olması doğru değil. İkincisi; çıktınız aday oldunuz kaybettiniz, ondan sonra bir daha zorlamanın anlamı ne. Halkın bakışı değişmez. Ben zorlamazdım. Kandemir’e dönecek olursak; o kadar hakaret ediyor ki söylenmedik laf bırakmıyor. Ciddiye almıyorum, cevap vermiyorum. Ciddiye alsam vahim şeyler doğar, sonucu kötü olur. Çünkü kişisel olarak hakaret ediyor; kurumsal değil. Onun kızgınlığına veriyorum. Ama beni aşağılayarak belediye başkanı olmayı istiyorsa ciddi bir erozyona uğrar. Saldırmanın, gerginleştirmenin, hakaret etmenin kimseyi faydası yok insanlar ondan kaçıyor. Topluma ve siyaset yapmak isteyen insanlara iyi örnek olmuyor.

Müge Cesur: Kendinize rol model olarak gördüğünüz belediye başkanları var mı?

Özcan Işıklar: Mesela İzmir Seferihisar, İstanbul’dan Şişli, Eskişehir ve Bursa Nilüfer. Eskişehir’in üniversite şehri olması. Seferihisar’ın Slowcity Projesi. Silivri’de bu dördünün karışımını istiyorum. Silivri’ye yakışan üslup bu bence. Biri halka dokunsun, diğeri çağdaş projeleriyle, diğeri üniversite alanlarıyla. Kadıköy ve Beşiktaş gibi ilçeler bizimle aynı gibi. Silivri bu saydıklarımın karışımı bir ilçe olsun istiyorum.  Dördü de çok başarılı birer belediye başkanı.

“Silivri’ye üniversite yapılacak, başka çaresi yok”

Müge Cesur: Silivri'ye en az bir üniversite kurulması sizin gündeminizden hiç düşmedi. Bu konuda somut sonuç alabildiniz mi?

Özcan Işıklar: Üniversiteler anlamında ciddi bir mesafe kat ettik. Silivri’de 3 adet üniversite yeri tescil edildi. Oraları üniversite olacak, başka bir şey olma şansı yok. Ekim ayı içerisinde MEF Üniversitesi’nin temeli atılacak. Temel atmadan önce İbrahim Arıkanlı Bey’le birlikte basının huzurunda bir toplantı yapacağız. TAVAK Üniversitesi'nin projesi de tamam. YÖK’le ilgili onay kısmının geçmesi bekliyorlar. Yılsonuna kadar temelinin atılacağını tahmin ediyorum. Vakıf üniversiteleri büyük şirketlerden beslendikleri için bazen sürecin ağır işlemesi normal. Marmara Üniversitesi tam başlarken rektör değişti ve yeni Rektör Silivri'den vazgeçti. İstanbul Üniversitesi aynı şekilde ekonomik sebepleri gerekçe gösterdi. Önemli olan biz bir eşiği geçtik. Silivri’de 3 tane yer kim olursa olsun ne olursa olsun orası üniversite alanı olacak. İstanbul’un merkezinde beş yüz dönüm yer bulmayı bırakın yüz dönüm yer yok. Bugün olmazsa bile yarın mutlaka olacak. Önümüzdeki haftada THK’nın (Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin) tabelalarını asacağız. Uzay ve Havacılık Üniversitesi'nin de yılbaşına kadar yılbaşına açılışını yapacağız.

Müge Cesur: Gıda Bankası sizce amacına ulaştı mı?

Özcan Işıklar: Kesinlikle amacına ulaştı hem de fazlasıyla. Eskiyi hatırlayalım. Beyaz Masa’nın önüne gelenlere “Kapalı mısın, açık mısın, partiye üye misin, üye getirebilir misin” yok şunu yap bunu yap diye soruyorlardı. 3153 haneye düzenli olarak gıda yardımı yapılıyor. Bazılarına iki ayda bir, bazılarına her ay, bazılarına 45 günde bir. Puanlama sistemine göre. Poşetleri eleştirmelerine gelince; üzerinde yonca var sadece. Koymasak bu defa valilik veriyor yardımları diyorlar. Bunda bizim emeğimiz var. Biri o poşetleri verirken fotoğraf çektirdiğimizi görmüş mü? Hiçbirini tanımıyorum bile. Bazen yolda yanıma gelip "yardım alıyoruz başkanım" diyorlar. Şu koridorlarda 4,5 senedir "iş istiyorum, karnım aç, kalacak yerim yok" diyeni görmemişsinizdir. Çünkü hepsi gideceği yeri biliyor, işini çözüyor. Kurum oluştu, orada derdini çözüyor. Böyle bir hizmeti başlatıp devam ettirmişiz neden tanıtmayalım? Bu hizmeti ben veriyorsam duyurmak da tabi ki en doğal hakkım.

“Planlarda, Kültür Merkezinde ve Kapalı Otopark projesinde engellendik”

Müge Cesur: Yerel seçimlerdeki muhtemel rakipleriniz olacak olan AK Partili ilçe yöneticilerinden iktidar imkânları kullanılarak çalışmalarınızın engellenmesi gibi bir durumla karşılaştığınızı düşünüyor musunuz?

Özcan Işıklar: Kesinlikle düşünüyorum. İşte otopark olayı, kültür merkezi olayı. Planlarda frenlendik. Kültür Merkezi Projesini iyi ki engellemişler. Sebebini size yeni bir projeyle birazdan açıklayacağım. Ve eğer tam tersi durum olsaydı; Metin Karakaş belediye başkanı ben ilçe başkanı olsaydım; İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın altından girer üstünden çıkar o otoparkı oraya yaptırırdım. 4 yıl boyunca Büyükşehir Belediyesi Silivri’ye ne yapmış görebiliriz? Size bilanço verebilirim Bu sene Silivri’ye 10 milyon lira para ayrılmış; o da sadece Gümüşyaka için. Başka bir şey yok. Tamirler, yollar tamam da bunlar bize lütuf mu? Yüzde yüz on bir farkla bizden vergi para alıyorlar. Neden; büyükşehiriz diye.  Fatih’e, Eminönü’ne, Beyoğlu’na yapıyor buraya neden yapmasın onun görevi bu. Bizden vergi alıyor. Yolu yapmak zorunda. Bu bir ihsan değil bize bir şey bahşetmiyor. Ana arterler kime bağlı? Ana arterleri ben yapıyorum. 5 senedir buralarda Büyükşehir'i çalışırken gördünüz mü? Mezarlık demiri yaptılar sadece.  5216 sayılı kanun der ki; ana arterlerin bakımını, onarımını, temizliğini büyükşehir yapmak zorunda. Bunları istemek doğal hakkımız. Ana arterlerin onlara ait olduğu benim yaptığım büfeyi yıkarken mi akıllarına geliyor? Ana arterlerde İSPARK para toplamasını biliyor. Sadece ödediğimiz verginin hizmet olarak geri dönüşünü istiyorum.

“Önümüzdeki dönem sokaklarda olacağım”

Müge Cesur: Özeleştiri yapmanızı istesek; yeniden seçilmeniz halinde çalışma sisteminizde ciddi değişiklikler yapacak mısınız?

Özcan Işıklar: Popülist davranmayacağım. Bugüne kadar davrandığım için söylemiyorum.. Küçük kişisel istekler geliyor. O talepleri birinci öncelik saymayacağım. Toplumun genel isteklerini daha kuvvetle savunacağım. Geçen sefer yapamadım; fazla dışarı çıkma imkanımız olmadı. Yoğunluk bunu en büyük faktörüydü. Önümüzdeki dönem birinci günden itibaren belediyede günde 3 saatten fazla durmayacağım.  Belediyecilik iki şekilde yapılır ya gezerek ya gezdirilerek. Ben gezmeyi tercih ediyorum. Elif Başkanımız, diğer çalışma arkadaşlarımız sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirecekler. Tek yapılması gereken kapı kapı dolaşmak. Son bir buçuk senede bunu telafi ettik.

Müge Cesur: Son olarak sizin eklemek istediğiniz, Silivri halkına vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Özcan Işıklar: Geçmişte edindiği birikimle özellikle bu dönem yaygın ve kitlesel olarak sağlıkta sporda, kültürde, sanatta üniversite alanlarıyla çok ciddi bir yol aldık. Silivri’nin de artık Eskişehir gibi otobüslerle gezilecek, turist çekecek bir merkez haline geleceğinden, aydın, çağdaş, modern bir kent olacağından hiç şüphem yok.  Silivri Trakya’nın merkezi haline gelecek. Tarihi değerleri de daha fazla açığa çıkararak. Geleceğin daha güzel olacağına inanıyorum.

 

Anahtar Kelimeler: silivri, belediye, başkanı, özcan, ışıklar, gerçek
Haber Yorumları
Yorum Ekle
Bu habere henüz yorum yapılmamıştır, ilk yorum yapan siz olun.
 Diğer Haberler
 
Yazarlar
Anket
Silivri'nin öncelikli sorunu nedir?
Trafik
Otopark
Ulaşım
Güvenlik
Çocuk parkı azlığı
Okul- Üniversite
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Hava Durumu
Havadurumu
Videogaleri
Fotogaleri
Finans
İMKB 100
101.250
USD ALIŞ
5.5050
USD SATIŞ
5.5750
EURO ALIŞ
6.2200
EURO SATIŞ
6.3000
POUND ALIŞ
7.1660
POUND SATIŞ
7.3470
ALTIN ALIŞ
232.4600
ALTIN SATIŞ
236.8400
Namaz Vakitleri
İmsak
05:16
Güneş
06:57
Öğlen
13:22
İkindi
16:49
Akşam
19:27
Yatsı
20:56
Lig Puan Durumu
 
TAKIM
O
G
B
M
P
 1
Başakşehir
26
17
7
2
58
 2
Galatasaray
26
15
7
4
52
 3
Beşiktaş
26
13
8
5
47
 4
Trabzonspor
26
12
7
7
43
 5
Malatyaspor
26
10
7
9
37
 6
Konyaspor
26
8
11
7
35
 7
Antalyaspor
26
10
5
11
35
 8
Çaykur Rizespor
26
8
10
8
34
Tarihte Bugün
1942 Naziler, Auschwitz'te gazla öldürme katliamlarına başladı.
Hakkımızda | Künye | Reklam | İletişim | RSS
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım: Haber Sitesi Kur